Strateginen johtaminen
- Päivämäärä:
- 30.10.2025 - 31.10.2025
- Laajuus:
-
5 op
- Kampus tai kaupunki:
- Joensuu
- Kategoria:
- Johtaminen ja henkilöstön kehittäminen, Liiketalous ja kansainvälisyys
- Toteutusmuoto:
- Monimuoto
- Hinta:
- 1913,88 € (alv 25,5%)
Viimeinen ilmoittautumispäivä 27.10.2025.
Sisältö:
- Strateginen ajattelu
- Strateginen analyysi
- Osallistava strategian rakentaminen ja jatkuva kehittäminen
- Strategiaviestintä
- Strategiasta toimintaan
- Strategiaseuranta
- Oma rooli ja kehityspolku strategiavaikuttajana
Opintojakson suoritettuaan osallistuja osaa:
- Hyödyntää strategista ajattelua ja analyysia organisaation kehittämisessä ja päätöksenteossa
- Analysoida strategisen johtamisen merkitystä tunnistaen sen vaikutukset organisaation toimintaan ja kilpailuympäristöön
- Suunnitella ja toteuttaa osallistavaa strategiatyötä, joka tukee jatkuvaa kehittämistä ja henkilöstön sitoutumista
- Suunnitella ja johtaa ymmärrettävää strategiaviestintää ja strategian toimeenpanoa organisaatiossa
- Soveltaa strategian toimeenpanon ja seurannan työkaluja ja arvioida niiden vaikutuksia organisaation toimintaan
- Tunnistaa ja reflektoida oman roolinsa merkitystä strategiavaikuttajana omassa organisaatiossa
Johtamis- ja asiantuntijatehtävissä toimivat
Opintojakson (5 op) hinta on 1 525 € + alv 25,5 %, verollinen myyntihinta 1 913,90 €. Hinta sisältää lähiopetuspäivät, koulutusmateriaalin, oppimistehtävät, kahvit ja henkilökohtaisen opintojen ohjauksen.
Voit osallistua myös 2 päivän seminaariin ilman oppimistehtäviä hintaan 530 € + alv 25,5 %, verollinen myyntihinta 665,15 €.
Itä-Suomen yliopistosta, Joensuun ja Kuopion yliopistosta tutkintoon valmistuneet saavat 10 % alennuksen tästä ja muista johtamisen ja henkilöstön kehittämisen täydennyskoulutuksista. Alennus on voimassa toistaiseksi. Liity alumniverkostoon tästä: www.uef.fi/alumni
Verollinen koulutuspalvelu, AVL 39 §.
llmoittautumisen koulutukseen voi perua maksutta ilmoittautumisaikana. Peruminen tehdään sähköpostilla koulutuskoordinaattori Katja Koukkarille, [email protected]. Jos ilmoittautuminen perutaan myöhemmin, kuitenkin ennen koulutuksen alkua, laskutetaan asiakkaalta perumismaksuna 50 % koko koulutuksen hinnasta. Jos ilmoittautumista ei ole peruttu ennen koulutuksen aloittamista tai opiskelija keskeyttää koulutuksen, Itä-Suomen yliopisto laskuttaa koulutuksen hinnan kokonaisuudessaan.
Mikäli ilmoittautuminen on tehty virallisen ilmoittautumisajan päätyttyä (jälki-ilmoittautuminen) ja ilmoittautuminen perutaan tai opiskelija ei saavu koulutukseen osallistumismaksu veloitetaan kokonaisuudessaan. Poikkeuksena ovat lääkärintodistuksella osoitetut sairastumiset. Todistus toimitetaan suojatulla sähköpostilla [email protected]
Koulutus voidaan perua järjestäjän toimesta ilman, että siitä aiheutuu järjestäjälle maksuvelvoitetta.
Yliopisto vastaa koulutuksen toteuttamisesta sovitun aikataulun, sisällön, opetukseen liittyvien tilojen, verkko-oppimisympäristön ja koulutuksen laadun osalta. Koulutukseen sovelletaan soveltuvien osin Itä-Suomen yliopiston koulutuksen johtosäännön 28, 32 ja 34 §:ä. Koulutuksessa noudatetaan opetuksen eettisiä ohjeita: https://kamu.uef.fi/student-book/opetuksen-ja-opiskelun-eettiset-ohjeet/. Opiskelija vastaa osallistumisensa vahvistamisesta ja osallistumisestaan koulutuksen seminaareihin ja muihin koulutussuunnitelman vaatimiin tapaamisiin sekä on viime kädessä vastuussa osallistumismaksusta. Lisäksi opiskelija huolehtii tehtävien suorittamisesta määräpäivään mennessä. Koulutuksen kieli on suomi.
Varaa maksuton 20 minuutin keskusteluaika
Keskustellaan sinun johtamispolustasi ja asiantuntijuutesi kehittämisestä.
Räätälöityä EMBA-koulutusta yrityksille
Avaintehtävissä toimiville tai niihin suuntautuville tarkoitetun EMBA-koulutuksen kautta haemme varmistusta kulttuurinmuutokselle. Jatkuvan oppimisen keskus oli valmis tekemään liike-elämälähtöistä koulutusta yrityksemme lähtökohdista käsin sekä tutustumaan toimintakulttuuriimme ja liiketoiminnan kehittämisen tarpeisiin, Lujabetonin henkilöstöjohtaja Mikko Satuli kertoo.
Lue lisää
Uusi vuosi – uusi ote strategiseen johtamiseen?
Strategisessa johtamisessa on paljon voitettavaa – ja strategiatyön rutinoitumisessa paljon menetettävää. Laura Lares avaa blogissa, kuinka strateginen johtaminen otetaan haltuun.
Siirry blogiin
UEF EMBA | Executive MBA -asiantuntijaohjelma 100 op
Helpota käytännön johtamistyötäsi, kehitä itseäsi sekä organisaatiotasi vastaamaan tulevaisuuden liiketoiminnan haasteisiin.
Tutustu koko ohjelmaanKouluttaja
Laura Lares
TkT
Ablers Oy
Laura Lares on tekniikan tohtori, strategiavalmentaja, toimitusjohtaja ja hallitusammattilainen, joka on jo 30 vuoden ajan paneutunut tutkijana, johtajana ja kouluttajana strategiseen johtamiseen hyvin erilaisissa organisaatioissa startupeista pörssiyrityksiin ja yliopistoista järjestöihin. Lares on toiminut Kalevala Korun toimitusjohtajana, henkilöstö-, myynti- ja liiketoiminnan kehitysjohtajana UPM:ssä sekä teollisuustalouden professorina ja johtamisen yliopettajana. Laura Lareksen vahvan näkemyksen, kokemuksen ja teoriataustan yhdistelmä palvelee mm. strategisen johtamisen, strategioiden jalkauttamisen, muutosjohtamisen, esimiestyön, työhyvinvoinnin johtamisen sekä hallitustyön valmennuksissa.