Yliopistonlehtorit

Maija Aalto-Heinilä
Oikeusfilosofian yliopistonlehtori, FT
050 442 0611 tai 050 329 9393 (oma)
maija.aalto@uef.fi
Maija Dahlberg
Valtiosääntöoikeuden yliopistonlehtori, OTT
050 442 3352
maija.dahlberg@uef.fi
Hilkka Heinonen
Ympäristöoikeuden yliopistonlehtori, OTT, FM
050 550 3548
hilkka.heinonen@uef.fi
Aleksi Heinilä
Ympäristöoikeuden yliopistonlehtori, OTT
aleksi.heinila@uef.fi
Tuula Honkonen
Kansainvälisen oikeuden yliopistonlehtori, HTT
tuula.honkonen@uef.fi
Kaisa Huhta
Eurooppaoikeuden yliopistonlehtori, OTT, Projektipäällikkö (collaboration.fi)
050 594 7271
kaisa.huhta@uef.fi
Tatu Hyttinen
Rikosoikeuden yliopistonlehtori, OTT (työstä vapaa)
050 339 2123
tatu.hyttinen@uef.fi
Heikki Kallio
Yliopistonlehtori, rikos- ja prosessioikeus, HTM, OTT
heikki.kallio@uef.fi
Tarja Koskela
Yliopistonlehtori, rikos- ja prosessioikeus, OTT
050 336 9236
tarja.s.koskela@uef.fi
Reima Kukkonen
Rikos- ja prosessioikeuden yliopistonlehtori, OTT, VT, HTM, PPVT (oa.), Rikosoikeuden dosentti (UTU),
Käräjätuomari (P-K:n käräjäoikeus)
reima.kukkonen@uef.fi
Mika Launiala
Prosessioikeuden yliopistonlehtori, OTT
050 512 5753
mika.launiala@uef.fi
Sampo Mielityinen
Oikeustieteen yliopistonlehtori, OTT
050 573 2067
sampo.mielityinen@uef.fi
Markku Oksanen
Filosofian yliopistonlehtori
markku.oksanen@uef.fi
Kuopion kampus, yhteiskuntatieteiden laitos
Asiantuntija-alue: ympäristöfilosofia, soveltava etiikka, etiikka, yhteiskuntafilosofia

UEF//Connect

Anna Mäki-Petäjä-Leinonen
Yliopistonlehtori, vanhuusoikeus, OTT
040 511 8841
anna.maki-petaja-leinonen@uef.fi
Mika Nissinen
Finanssioikeuden yliopistonlehtori, OTT (oa.)
050 301 4844
mika.nissinen@uef.fi
Mikko Rajavuori
Kansainvälisen oikeuden yliopistonlehtori, OTT
mikko.rajavuori@uef.fi
Outi Ratamäki
Ympäristöoikeuden ja -politiikan yliopistonlehtori, YTT (ympäristöpolitiikka),
HTM (ympäristöoikeus), dosentti (eläinpolitiikka), dosentti (ympäristöpolitiikka)
050 465 1592
outi.ratamaki@uef.fi
Seita Romppanen
Kansainvälisen ympäristöoikeuden yliopistonlehtori, OTT
seita.romppanen@uef.fi
Niko Svensk
Eurooppalaisen vero-oikeuden (erit. kulutusverotus) lehtori, OTL, VT
050 442 3889
niko.svensk@uef.fi
Ulla Väätänen
Hallinto-oikeuden yliopistonlehtori, HTT
050 442 4496 tai 040 171 4304 (oma)
ulla.vaatanen@uef.fi
Marjo Ylhäinen
Työoikeuden yliopistonlehtori, OTT
050 324 7589
marjo.ylhainen@uef.fi

Yliopistotutkijat ja tutkijatohtorit

Joonas Alaranta
Tutkijatohtori, ympäristöoikeus, OTT (oa.)
044 978 1709
joonas.alaranta@uef.fi
Andrei V. Belyi
Researcher, Adjunct Professor of Energy Law
andrey.belyy@uef.fi
Lea Halonen
Tutkijatohtori, ympäristöoikeus, OTT, MMK
050 442 2340
lea.halonen@uef.fi
Nguyen Ho Bich Hang
Tutkijatohtori, kauppaoikeus, LL.D
hang.nguyen@uef.fi
Katja Karjalainen
Tutkijatohtori, kansainvälinen yksityisoikeus, perhe- ja jäämistöoikeus, OTT
katja.karjalainen@uef.fi
Sabaa Ahmad Khan
Senior Researcher, International Environmental Law, PhD
050 467 9119
sabaa@uef.fi
Jenni Laininen
Tutkijatohtori, ympäristöoikeus, KTT, OTM
050 377 2685
jenni.laininen@uef.fi
Harriet Lonka
Yliopistotutkija, lainsäädäntötutkimus, FT
040 075 5475
harriet.lonka@uef.fi
Mirella Miettinen
Yliopistotutkija, ympäristöoikeus, FT, HTM
050 472 0510
mirella.miettinen@uef.fi
Matti Muukkonen
Tutkijatohtori, HTT, YTM, ÕTM
050 352 2394
matti.muukkonen@uef.fi
Pekka Niemelä
Tutkijatohtori, kansainvälinen oikeus, OTT
050 476 2658
pekka.niemela@uef.fi
Tade Oyewunmi
Postdoctoral Researcher, International and European Energy Law, LL.D
045 666 1337
oyetade.oyewunmi@uef.fi
Jyri Paasonen
Tutkijatohtori, OTT
045 257 3488
jyri.paasonen@uef.fi
Niko Soininen
Yliopistotutkija, ympäristöoikeus ja yleinen oikeustiede, OTT (oa.)
050 437 6342
niko.soininen@uef.fi
Mika Sutela
Tutkijatohtori, rikos- ja prosessioikeus ja rikollisuuden tutkimus, HTM, OTT
mika.sutela@uef.fi
Leila Suvantola
yliopistotutkija, ympäristöoikeus, HTT
050 358 1879
leila.suvantola@uef.fi
Topi Turunen
Tutkijatohtori, ympäristöoikeus, OTT
topi.turunen@uef.fi
Miisa Törölä
Tutkijatohtori, YTT
050 388 6576
miisa.torola@uef.fi
Moritz Wüstenberg
Tutkijatohtori, energiaoikeus, FT
moritz.wustenberg@uef.fi
Yulia Yamineva
Senior Researcher, Docent in Climate Law and Policy, PhD, International Environmental Law
yulia.yamineva@uef.fi

Yliopisto-opettajat

Giulio Calcara
Lecturer, Criminal law and judicial procedure, LLM
040 027 3029
giulio.calcara@uef.fi
Joonas Huuhtanen
Yliopisto-opettaja, siviilioikeus, HTM
joonas.huuhtanen@uef.fi
Mia Kilpeläinen
Kansainvälisten asioiden koordinaattori, yliopisto-opettaja, KTM
050 442 2631
mia.kilpelainen@uef.fi
Jutta Kinnunen
Sosiaalioikeuden yliopisto-opettaja, HTM
050 304 8602
jutta.kinnunen@uef.fi
Oskari Korhonen
Sosiaalioikeuden yliopisto-opettaja, viestintävastaava, OTM
040 593 5847
oskari.korhonen@uef.fi
Jonna Kosonen
Hallinto-oikeuden yliopisto-opettaja, FM, HTM
050 523 4996
jonna.kosonen@uef.fi
Valtteri Laukkanen
Varallisuusoikeuden yliopisto-opettaja, OTM, VT
050 438 4501
valtteri.laukkanen@uef.fi
Kimmo Malin
Ympäristöoikeuden yliopisto-opettaja, HTM
050 442 2938 tai 040 839 2248 (oma)
kimmo.malin@uef.fi
Outi Manninen
Kansainvälisen ympäristöoikeuden yliopisto-opettaja, HTM
050 520 7613
outi.manninen@uef.fi
Henna Nikumaa
Vanhuusoikeuden yliopisto-opettaja
040 581 2151
henna.nikumaa@uef.fi
Tuomas Palosaari
Kansainvälisen oikeuden yliopisto-opettaja, MICL
tuomas.palosaari@uef.fi
Sirja-Leena Penttinen
Eurooppaoikeuden yliopisto-opettaja, HTM
050 911 6018
sirja-leena.penttinen@uef.fi
Jarkko Pesu
Hallinto-oikeuden yliopisto-opettaja, HTM
050 528 5413
jarkko.pesu@uef.fi
Heidi Poikonen
Sosiaalioikeuden yliopisto-opettaja, HTM
046 921 5510
heidi.poikonen@uef.fi
Elisa Silvennoinen
Rikos- ja prosessioikeuden yliopisto-opettaja, HTM
050 387 2507
elisa.silvennoinen@uef.fi
Harjoitteluvastaava
UEF//Connect
Onerva-Aulikki Suhonen
Siviilioikeuden yliopisto-opettaja HTM, LL.M
050 593 0316
onerva-aulikki.suhonen@uef.fi
Katariina Särkänne
Eurooppaoikeuden yliopisto-opettaja, OTM, KTM
050 505 3236
katariina.sarkanne@uef.fi
Laura Tammenlehto
Siviilioikeuden yliopisto-opettaja, HTM
050 442 3994
laura.tammenlehto@uef.fi
Virve Valtonen
Yliopisto-opettaja, julkisoikeus, HTM
050 512 4471
virve.valtonen@uef.fi
Kaisa Varis
Siviilioikeuden yliopisto-opettaja, HTM
050 341 0358
kaisa.varis@uef.fi
Niko Vartiainen
Lainsäädäntötutkimuksen yliopisto-opettaja, YTM
niko.vartiainen@uef.fi