Hyppää pääsisältöön

Ukrainan sodan vaikutukset yliopistoon

Valkoiset ruusut turkoosilla puutasolla

Itä-Suomen yliopisto palkitsi jälleen menestyneet urheilijaopiskelijansa

Itä-Suomen yliopisto palkitsi kansainvälistä ja kotimaista mainetta niittäneet urheilijaopiskelijansa. Menestystä saatiin kuluneena vuonna useissa lajeissa, kuten yhdistetyssä, soudussa, cheertanssissa, hiihdossa ja hiihtosuunnistuksessa.

Stipendin lisäksi urheilijoille järjestetään vapaamuotoinen tapaaminen, jossa vaihdetaan kuulumisia ja jutellaan arjen sujumisesta, niin opiskelussa kuin urheilussakin.

Urheiluakatemia mahdollistaa menestyksekkään urheilu-uran ja opiskelun yhdistämisen Itä-Suomen yliopistossa.

— Haluamme menestyneitä urheilijaopiskelijoitamme tukemalla nostaa esille sen, että Kuopio ja Joensuu ovat sekä eläviä opiskelijakaupunkeja että erinomaisia paikkoja urheilu-uraan opintojen rinnalla panostaville. Yksilöllisiä, joustavia opintopolkuja rakentamalla mahdollistamme myös ammattimaisen urheilu-uran opintojen rinnalla, akateeminen rehtori Tapio Määttä sanoo.

Myös Olympiakomitea on käynnistänyt kuluneen vuoden aikana prosessin huippu-urheilijamyönteisten korkeakoulujen tunnistamiseksi

https://www.olympiakomitea.fi/huippu-urheilu/urheiluakatemiaohjelma/korkea-aste/

https://www.olympiakomitea.fi/uploads/2021/09/2646d120-huippu-urheilijamyonteisten-korkeakoulujen-laatujarjestelma_lausuntoversio-15.9.2021.pdf

 

Kaikki palkitut urheilijat

Merkittävä kansainvälinen ja kansallinen menestys

Ilkka Herola, yhdistetty (kauppatieteet)

Muu kansainvälinen ja kansallinen menestys

Joel Naukkarinen, soutu (lääketiede)
Meri Kvick, cheertanssi (farmasia
Joonas Ahola, suunnistus (hammaslääketiede)
Salla Koskela, hiihtosuunnistus (metsätieteet)
Misa Tuomala, hiihtosuunnistus, (maantiede- ja ympäristöpolitiikka)
Inkki Inola, hiihto (oikeustiede)

Aikuisten SM-mitali

Maisa Tuliniemi, triathlon (lääketiede)
Eveliina Nurmi , jääkiekko (ympäristötiede)
Rasmus Kettunen, jääpallo (hammaslääketiede)
Elisa Neuvonen, yleisurheilu (lääketiede)
Emmaliina Tulkki, jalkapallo (kauppatieteet)
Sonja Pentti, uinti (lääketiede)
Anne-Marika Partanen, yleisurheilu (terveysliikunta)
Santeri Silvennoinen, suunnistus (metsätieteet)
Perttu Hyvärinen, hiihto (metsätieteet)
Saara Lipsanen, yleisurheilu (Suomen kieli ja kirjallisuus)
Simo Lipsanen , yleisurheilu (metsätieteet)
Reetta Joronen, yleisurheilu (ympäristö- ja biotieteet)
Miika Tolvanen, uinti (metsätieteet)
Roope Eiserbeck, uinti (biologia)
Maria Suominen, pesäpallo (varhaiskasvatus)