Hyppää pääsisältöön

Tarkenna hakuasi

Alumnipäivä Kuopiossa 2026.

Kuvassa: Alumnipäivä järjestettiin samaan aikaan molemmilla kampuksilla.

Itä-Suomen yliopiston Alumnipäivään osallistui lähes 600 alumnia

Molemmilla kampuksilla järjestetyssä tapahtumassa palkittiin Vuoden alumnit, kuultiin puheenvuoroja siitä, millaista on hyvä elämä, sekä muisteltiin opiskeluaikoja.

– Alumnipäivä oli innostava tapahtuma koko yliopistoyhteisölle. Yhteydenpito alumneihimme on palkitsevaa opettajillemme, ja alumnit ovat tärkeä voimavara opetusta kehittäessämme, sanoi Itä-Suomen yliopiston rehtori Tapio Määttä, joka avasi tapahtuman Kuopion kampuksella.

Joensuun kampuksella tilaisuuden avasi filosofisen tiedekunnan dekaani Ilkka Huhta. Hän muistutti, että alumnit ovat edelleen osa yliopistoamme – he ovat yliopistolaisia, mutta heidän työhuoneensa vain sattuvat olemaan eri paikoissa. 

Vuoden alumneiksi valittiin tänä vuonna kauppatieteitä opiskellut yhdistetyn urheilija Ilkka Herola, kauppatieteitä ja oikeustieteitä opiskellut maastohiihtäjä Inkki Inola ja kauppatieteitä opiskellut ampumahiihtäjä Suvi Minkkinen. 

Alumnipäivä 2026.
Kuvassa: Maastohiihtäjä Inkki Inola.
Alumnipäivä Kuopiossa 2026.
Kuvassa: Pippa Laukka.
Arto O. Salonen alumnipäivillä 2026.
Kuvassa: Arto O. Salonen.
Alumnipäivä Kuopiossa 2026.
Kuvassa: Laitoskäynneillä kuultiin ajankohtaisia asioita tieteenalojen tutkimuksesta.
Alumnipäivä Kuopiossa 2026.
Kuvassa: Alumnipäivään kuuluivat myös iltatapahtumat.
Alumnipäivä Kuopiossa 2026.
Kuvassa: Varadekaani (tutkimus) ja professori Sari Rissanen avasi iltatapahtuman Kuopiossa.
Alumnipäivä Kuopiossa 2026.
Kuvassa: Iltatapahtumassa verkostoiduttiin. Kuvassa keskellä Pippa Laukka.
Alumnipäivä Kuopiossa 2026.
Kuvassa: Iltatapahtumassa tavattiin vanhoja tuttuja.

Avainsanat