Hyppää pääsisältöön

Koronavirustilanne Itä-Suomen yliopistossa

UEF liput lipputangoissa

Itä-Suomen yliopisto mukana yhdeksässä kansallisten tutkimusinfrastruktuurien tiekartalle valitussa konsortiossa

Suomen Akatemian tutkimusinfrastruktuurikomitea on valinnut 29 tutkimusinfrastruktuuria kansallisten tutkimusinfrastruktuurien tiekartalle 2021–2024. Itä-Suomen yliopisto on mukana yhdeksässä tiekartalle valitussa infrastruktuurikonsortiossa.

  • Yliopistoyhteisö

Kansallisten tutkimusinfrastruktuurien tiekartta on luettelo Suomen tutkimus-, koulutus- ja innovaatiotoiminnalle strategisesti merkittävistä, seuraavien 10–15 vuoden aikana tarvittavista tutkimusinfrastruktuuripalveluista. 

Tutkimusinfrastruktuureilla tarkoitetaan tutkimusvälineiden, -laitteistojen, -aineistojen ja -palvelujen varantoa, joka mahdollistaa tutkimustyön, edistää tutkimusyhteistyötä sekä vahvistaa tutkimus- ja innovaatiokapasiteettia.

Itä-Suomen yliopisto on mukana seuraavissa tiekartalle 2021–2024 valituissa infrastruktuurikonsortioissa:

Biocenter Finland (BF); Seppo Ylä-Herttuala, A.I.Virtanen Instituutti. Lisätietoja: seppo.yla-herttuala (at) uef.fi

Common Language Resources and Technology Infrastructure (FIN-CLARIAH); Mikko Laitinen, Humanistinen osasto. Lisätietoja: mikko.laitinen (at) uef.fi

Euro-BioImaging: Research Infrastructure for Imaging Technologies in Biological and Biomedical Sciences (EuBI-Fi); Olli Gröhn, A.I.Virtanen Instituutti. Lisätietoja: olli.grohn (at) uef.fi

Finnish Computing Competence Infrastructure (FCCI); Mikko Linnolahti, Kemian laitos. Lisätietoja: mikko.linnolahti (at) uef.fi

Finnish National Infrastructure for Light-Based Technologies (FinnLight); Markku Kuittinen, Fysiikan ja matematiikan laitos. Lisätietoja: markku.kuittinen (at) uef.fi

Finnish Research Infrastructure for Population Based Surveys (FIRI-PBS); Reijo Sund, Lääketieteen laitos. Lisätietoja: reijo.sund (at) uef.fi

Integrated Atmospheric and Earth System Science Research Infrastructure (INAR RI); Kari Lehtinen, Sovelletun fysiikan laitos. Lisätietoja: kari.lehtinen (at) uef.fi

Integrated Structural Biology Infrastructure (FinStruct & Instruct-ERIC Centre FI); Juha Rouvinen, Kemian laitos. Lisätietoja: jukka.rouvinen (at) uef.fi

Measuring Spatiotemporal Changes in Forest Ecosystem (Scan4estEcosystem); Mikko Vastaranta, Metsätieteiden osasto. Lisätietoja: mikko.vastaranta (at) uef.fi
 

Tiekartalle valitut 2021–2024 tutkimusinfrastruktuurit (PDF-tiedosto)

Suomen Akatemian tiedote: Kansallisten tutkimusinfrastruktuurien tiekartalle valittiin 29 korkeatasoista infrastruktuuria