Historiallinen kriminologia, kevät 2027
- Laajuus:
- 5 opintopistettä
- Kampus tai kaupunki:
- Joensuu
- Kategoria:
- Juridiikka ja yhteiskunta
- Toteutusmuoto:
- Lähiopetus
- Hinta:
- 100 € (alv 0%)
Opintojaksolla perehdyt historiallisen kriminologian teorioihin ja menetelmiin sekä rikollisuuden ja kontrollipolitiikan pitkän aikavälin kehitykseen. Opit tarkastelemaan rangaistusjärjestelmää ajassa ja paikassa sekä arvioimaan rikollisuuden selityksiä ja keinojen tehokkuutta historiallisesta näkökulmasta.
Tutustuthan ennen ilmoittautumista ja opintomaksun maksamista opintojakson tarkempiin tietoihin ja aikatauluihin lv. 2026-2027 opinto-oppaassa.
Suoritustapa: Pakolliset johdantoluennot (n. 9 t). Pakollinen seminaari (n. 18 t). Itsenäinen työskentely (n. 108 t). Seminaari järjestetään vuorovuosin englanniksi ja suomeksi. Opintojaksolla on käytössä DigiCampus-kurssialusta. Seminaarisuoritus on moniosainen ja siinä noudatetaan tieteellisen konferenssi- ja julkaisutoiminnan käytäntöjä. Opiskelijat osallistuvat johdantoluennoille, joiden yhteydessä jaetaan seminaaritöiden aiheet. Opiskelijat laativat pienryhmissä kirjallisen seminaarityön ja esittävät sen suullisesti seminaarissa. Seminaarityöstä laaditaan abstrakti, joka palautetaan työskentelyvaiheen puolivälissä. Jokainen opiskelija myös vertaisarvioi toisen seminaarityön kirjallisesti. Omaa seminaarityötä on mahdollista parantaa seminaarin ja vertaisarvioinnin perusteella ennen lopullista arviointia.
Opetusajat
ma 18.01.2027 12:00-15:00 M105, Seminaarisali M105 (Joe)
ti 19.01.2027 09:00-12:00 M105, Seminaarisali M105 (Joe)
ke 20.01.2027 09:00-12:00 AU205, Seminaarisali AU205 (Joe)
ma 12.04.2027 09:00-15:00 M105, Seminaarisali M105 (Joe)
ti 13.04.2027 09:00-15:00 M110, Seminaarisali M110 (Joe)
ke 14.04.2027 09:00-15:00 F112, Seminaarisali F112 (Joe)
During academic year 2026–2027 the seminar is held in English.
Opintojaksolle otetaan enintään 36 opiskelijaa, joista 5 avoimen yliopiston opiskelijaa. Etusijalla ovat oikeustieteiden laitoksen tutkinto-opiskelijat ja kriminologian perusopintokokonaisuutta suorittavat. Mikäli suoritat kriminologian perusopintokokonaisuutta, mainitse siitä ilmoittautumisen lisätiedoissa. Ilmoittautuminen Pepissä.
- Tarkista ennen ilmoittautumista ja opintomaksun maksamista, että ilmoittautuminen opetukseen on vielä avoinna Pepissä.
- Huomioi, että opiskeluoikeus myönnetään 2-5 arkipäivän kuluessa eli et heti pääse aktivoimaan käyttäjätunnuksia.
- Kun avoimen yliopiston opiskeluoikeus on myönnetty, saat sähköpostiisi linkin uuden opiskelijan sivustolle (yliopiston käyttäjätunnusten aktivointi- ym. ohjeita).
- Kirjaudu ohjeiden mukaisesti avoimen yliopiston oikeustieteiden opintoyhteisöön (UEF Moodle).
- Ilmoittautumisen jälkeen olet automaattisesti mukana oikeustieteiden laitoksen toteutuksella/seminaari-opetuksessa.
- Opiskeluoikeus päättyy aina viimeistään 30.7.2027, riippumatta siitä tehdäänkö ilmoittautuminen syys- vai kevätlukukauden puolella.
Ilmoittaudu yksittäisille opintojaksoille 20 € / opintopiste. Hinnat ovat voimassa lukuvuoden 2026-2027.
Tutustu avoimen yliopisto-opetuksen opintomaksuihin sekä maksu- ja perumisehtoihin: Opinto-oikeus ja maksuehdot. Opiskeluoikeus päättyy aina viimeistään 30.7.2027. Kirjallisuuden hankinta/lainauskulut eivät sisälly opintomaksuun.
Jos työnantaja maksaa opintomaksun, ota yhteyttä koulutussihteeriin; katso yhteystiedot alla.