Opetuksen perusteiden harjoittelun aikataulut

 

Ajankohta: 4.9.2017 - 10.11.2017
 

Suurryhmäohjaukset ja tilaesittelyt

Infotilaisuus: ma 4.9.2017 klo 10-11, TK100 *
Palautetilaisuus: to 9.11. klo 10-12, TK100 *

 

Opiskelija valitsee seuraavista suurryhmäohjauksista viisi (10t). Pakolliset suurryhmäohjaukset on merkitty tähdellä *. 

Aihe Aika Paikka
Opetus- ja opiskeluprosessin suunnittelu (Risto Patrikainen) *
 
7.9. klo 8.00 -  9.30 C1
Liikkuva koulu ja toiminnallinen opetus (Ulla Sten) 11.9. klo 14.30 - 16.00 LK liikuntasali
Ilmiöpohjainen oppiminen (Päivi Vesala &  Mervi Holopainen) 14.9. klo 14.30 -16.00 Tupa, TP
Tekijänoikeudet opetuksessa (Juha Kallanranta) 20.9. klo 8.00 - 9.30 C2

Pelit ja ohjelmointi opetuksessa (Kimmo Kotro) 

4.10. klo 14.30 - 16.00 TK100

Työrauha – teoriaa ja käytäntöä (Juha Karhunen ja Kimmo Kotro)

26.9. klo 8.00 - 9.30 AT 100
Eriarvoistava koulu? (Heikki Happonen, Tarja Lehikoinen-Suviranta, Mika Kilpiä) 12.10. klo 14.30 - 16.00 TK

Oppimista edistävä arviointi

Risto Hotulainen

24.10. klo 14.30-16:00 Tila ilmoitetaan myöhemmin

Arviointitesopäivän työskentely

la 28.10. 9:00-11:30 TP Auditorio
OPS – arviointi muuttuu, muuttuuko mikään? (Jaakko Väisänen, Lasse Eronen) 30.10. klo 14.30 - 16.00 C2

 

Tilaesittelyt (15–30 min)

Tilaesittelyistä osallistutaan oman opetettavan aineen tilaesittelyyn.

 

Tila Aika
Tekstiilityön luokka ke 6.9. klo 14.15 - 15.00 (Taitola)
Luontokeskus ti 5.9. klo 12:45
Teknisen työn luokka ke 6.9. klo 14.30
Liikuntasali pe 8.9. klo 9.20
Musiikkiluokka ti 5.9. klo 13:00

 

Yliopistonlehtoreiden ensimmäinen ohjausaika 

Oppiaine Aika Paikka
Ev.lut uskonto ke 6.9. klo 8 - 9 F202b
Käsityö ke 6.9. klo 13 -14 Taitola
Liikunta ke 6.9. klo 14 - 16 Taitola
Luonnontieteet ke 6.9. klo 15.15 - 17.00 F201
Musiikki ke 6.9. klo 13.15 - R100
Historia to 7.9. klo 10 - F200
Suomenkieli ke 6.9. klo 10 - 12 F104
Ort.uskonto pe 8.9. klo 10 -11.30 Regia, TH140
Kuvataide  ma 11.9. klo 10 -12 Taitola
Matematiikka to 7.9. klo 18.00 - F112