Yhteystiedot

Kansainvälinen yhteistyö ja kansainvälistyminen ovat Itä-Suomen yliopiston toiminnan kulmakiviä. Toimintoja hoidetaan ja niihin liittyvää palvelua annetaan useissa Yliopistopalveluiden yksikössä.

Kansainvälisten asioiden kehittäminen ja kansainväliset  suhteet 

Yliopiston strategian mukaista kansainvälistä kehittämistoimintaa koordinoidaan Kehittämispalveluissa.  Yksikön päätehtäviä ovat kansainvälisen toimintaympäristön seuranta ja kansainvälistymisen strateginen suunnittelu.

Kehittämispalvelut hoitaa ja edistää yliopiston kansainvälisiä suhteita yliopiston johdon tukena ja koordinoi yliopiston jäsenyyksiä kansainvälisissä yliopistoverkostoissa. Yksikkö hoitaa yliopiston yhteistyösopimuksia ulkomaisten yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa sekä kumppanuussopimuksia kansainvälisten järjestöjen kanssa. Lisäksi Kehittämispalvelut edistää yliopiston koulutusvientiä. Yksikön tehtäviin kuuluvat myös kansainvälisen koulutusrahoituksen tukitehtävät.

Kansainvälinen kehittämistoiminta tapahtuu kiinteässä yhteistyössä Yliopistopalveluiden muiden yksiköiden sekä tiedekuntien ja ainelaitosten kanssa. 

Kehittämispalveluissa kansainvälisiä asioita hoitavat

Riitta Keinänen
No image.
Nimike
Kansainvälisten asioiden johtaja
Sähköposti
riitta.keinanen@uef.fi
GSM-numero
0403552063
Suora numero
0294454002
Huoneen tiedot
Kuopio Snellmania 2314

Anitta Etula
No image.
Nimike
Kansainvälisten asiain päällikkö
Sähköposti
anitta.etula@uef.fi
GSM-numero
0505905012
Suora numero
0294458042
Huoneen tiedot
Kuopio Snellmania 2317

Mari Argillander
No image.
Nimike
Koulutusvientikoordinaattori
Sähköposti
mari.argillander@uef.fi
GSM-numero
0403553850
Suora numero
0294457016
Huoneen tiedot
Kuopio Snellmania 2316

Roseanna Avento
No image.
Nimike
Koulutusvientisuunnittelija
Sähköposti
roseanna.avento@uef.fi
GSM-numero
0403553828
Suora numero
0294453125
Huoneen tiedot
Kuopio Snelmania 2176

Kirsi Karjalainen
No image.
Nimike
Erikoissuunnittelija
Sähköposti
kirsi.karjalainen@uef.fi
GSM-numero
0504621267
Suora numero
0294458144
Huoneen tiedot
Joensuu Aurora 3022

Minchun Ryhänen
No image.
Nimike
Kansainvälisten asiain suunnittelija
Sähköposti
minchun.ryhanen@uef.fi
GSM-numero
0504322688
Suora numero
0294458307
Huoneen tiedot
Joensuu Aurora 3020

Soile Suominen
No image.
Nimike
Kansainvälisten asiain suunnittelija / Työvapaalla 3.9.2018 saakka
Sähköposti
soile.suominen@uef.fi
Suora numero
0294458153
Huoneen tiedot
Kuopio Snellmania 2316

Kansainväliset liikkuvuuspalvelut 

Kansainvälistä opiskelija- ja Erasmus+-harjoittelijavaihtoa, Erasmus+ ja FIRST opettajavaihtoa sekä Erasmus+ -henkilökuntavaihtoa koordinoi Opintopalveluissa toimiva kansainväliset liikkuvuuspalvelut. Ota yhteyttä international(at)uef.fi.
Kirsi Konttinen
No image.
Nimike
Kansainvälisen opiskelijapalvelun päällikkö
Sähköposti
kirsi.konttinen@uef.fi
GSM-numero
0403552146
Suora numero
0294458170
Huoneen tiedot
Kuopio Canthia 2321

Päivi Haltilahti
No image.
Nimike
Kansainvälisten asioiden koordinaattori
Sähköposti
paivi.haltilahti@uef.fi
GSM-numero
0503821814
Suora numero
0294458065
Huoneen tiedot
Joensuun kampus Aurora 167B

Jenna Jokinen
No image.
Nimike
kv. asioiden koordinaattori
Sähköposti
jenna.jokinen@uef.fi
GSM-numero
0505755188
Suora numero
0294453023
Huoneen tiedot
Joensuun kampus AU181

Merja Kuokkanen
No image.
Nimike
Summer School -koordinaattori
Sähköposti
merja.kuokkanen@uef.fi
GSM-numero
0509116113
Suora numero
0294458043
Huoneen tiedot
Joensuun kampus Aurora 180

Mia Laurila
No image.
Nimike
suunnittelija
Sähköposti
mia.laurila@uef.fi
GSM-numero
0503422396
Suora numero
0294458194
Huoneen tiedot
Joensuun kampus, Aurora 179a

Palvelut kansainväliselle henkilöstölle 

Itä-Suomen yliopistoon saapuvien ulkomaalaisten työntekijöiden yleisneuvonnasta ja yliopistotason perehdytyksestä vastaa kansainväliset henkilöstöpalvelut.   Henkilöstöpalvelut tukee myös ulkomaille lähtevää omaa henkilöstöä ja antaa laitoksille neuvontaa tilanteissa, joissa halutaan palkata työntekijöitä ulkomailta.

Anne Kauppinen
No image.
Nimike
Henkilöstöasiantuntija
Sähköposti
anne.kauppinen@uef.fi
GSM-numero
0503718624
Suora numero
0294458044
Huoneen tiedot
Kuopio Snellmania 2170

Hanne Tanskanen
No image.
Nimike
Kansainvälisten asioiden koordinaattori
Sähköposti
hanne.tanskanen@uef.fi
GSM-numero
0503373829
Suora numero
0294458225
Huoneen tiedot
Kuopio Snellmania 2312