Professorit

Tuula Keinonen
No image.
Nimike
Professori, kasvatustiede, erityisesti yleissivistävän opetuksen tutkimus, osastonjohtaja
Sähköposti
tuula.keinonen@uef.fi
Suora numero
0294452587
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 222, vastaanottoaika ke 11-12
Wordpress

Anna-Liisa Elorinne
No image.
Nimike
Professori, kotitaloustiede
Sähköposti
anna-liisa.elorinne@uef.fi
Suora numero
0294452608
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 317, vastaanottoaika ti 13-14
Wordpress

Sari Havu-Nuutinen
No image.
Nimike
Professori, kasvatustiede, erityisesti alkukasvatus
Sähköposti
sari.havu-nuutinen@uef.fi
Suora numero
0294452543
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 201, vastaanottoaika ke 10-12
Wordpress

Antti Juvonen
No image.
Nimike
Professori, kasvatustiede, erityisesti luovuuskasvatus
Sähköposti
antti.juvonen@uef.fi
Suora numero
0294452571
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 225A, vastaanottoaika ma 12-13
Wordpress

Ritva Kantelinen
No image.
Nimike
Professori, kasvatustiede, erityisesti kielipedagogiikka
Sähköposti
ritva.kantelinen@uef.fi
Suora numero
0294452580
Huoneen tiedot
Joensuu Metla 1108B, vastaanottoaika ke 14-15
Wordpress

Liisa Karlsson
No image.
Nimike
Professori, kasvatustiede, erityisesti kasvatuspsykologia
Sähköposti
liisa.karlsson@uef.fi
Suora numero
0294452058
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 133, vastaanottoaika sopimuksen mukaan
Wordpress

Sinikka Pöllänen
No image.
Nimike
Professori, käsityötiede, erityisesti tekstiilityö
Sähköposti
sinikka.pollanen@uef.fi
Suora numero
0294452679
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 204
Wordpress

Nina Sajaniemi
No image.
Nimike
Professori, kasvatustiede, erityisesti varhaiskasvatus
Sähköposti
nina.sajaniemi@uef.fi
Suora numero
0294129843
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 112D

Martin Ubani
No image.
Nimike
Professori, uskonnonpedagogiikka
Sähköposti
martin.ubani@uef.fi
Suora numero
0294452694
Huoneen tiedot
Joensuu Agora 223, teologia-siipi
Wordpress

Pertti Väisänen
No image.
Nimike
Professori, kasvatustiede, erityisesti oppiminen ja opetuksen tutkimus, 2. varadekaani
Sähköposti
pertti.vaisanen@uef.fi
Suora numero
0294452300
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 206b
Wordpress


Yliopistonlehtorit, lehtorit

Risto Aikonen
No image.
Nimike
Lehtori, ortodoksisen uskonnon pedagogiikka
Sähköposti
risto.aikonen@uef.fi
Suora numero
0294452521
Huoneen tiedot
Joensuu Educa, itäsiipi 238, vastaanottoaika ke 11-12

Mikko Anttila
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, soitto
Sähköposti
mikko.anttila@uef.fi
Suora numero
0294452524
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 302, vastaanottoaika opetuksen yhteydessä

Miikka Eriksson
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, biologia ja maantieto
Sähköposti
miikka.eriksson@uef.fi
Suora numero
0294452057
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 220, vastaanottoaika ti 13-14

Pasi Eskelinen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, matematiikkakasvatus
Sähköposti
pasi.eskelinen@uef.fi
Suora numero
0294452312
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 202c

Irja Haapala-Biggs
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, kotitaloustiede
Sähköposti
irja.haapala@uef.fi
Huoneen tiedot
Etätyössä

Anu Hartikainen-Ahia
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, luonnontieteiden, erityisesti biologian ja maantieteen, pedagogiikka
Sähköposti
anu.hartikainen@uef.fi
Suora numero
0294452303
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 223, vastaanottoaika ke 12-13

Johanna Heikka
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, varhaiskasvatus
Sähköposti
johanna.heikka@uef.fi
Suora numero
0294452061
Huoneen tiedot
Joensu Educa 112C, vastaanottoaika sopimuksen mukaan

Vesa Hirvonen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, uskonnonpedagogiikka
Sähköposti
vesa.hirvonen@uef.fi
Suora numero
0294452549
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 202b, vastaanottoaika sopimuksen mukaan
Wordpress

Susanna Iivonen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, liikuntakasvatus
Sähköposti
susanna.iivonen@uef.fi
Suora numero
0294452273
Huoneen tiedot
Joensuu Educa, itäsiipi 238

Jouko Jokisalo
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, historian ja yhteiskuntaopin pedagogiikka
Sähköposti
jouko.jokisalo@uef.fi
Suora numero
0294452569
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 201a, vastaanottoaika ti 16-17

Minna Kaipainen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, käsityötiede, erityisesti tekstiilityö
Sähköposti
minna.kaipainen@uef.fi
Suora numero
0294452575
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 203, vastaanottoaika ajanvarauksella (minnakaipainen.youcanbook.me)

Tarja Kröger
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, käsityökasvatus
Sähköposti
tarja.kroger@uef.fi
Suora numero
0294452063
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 128B, vastaanottoaika ke 15-16

Jari Kukkonen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, opetusteknologia ja tietotekniikan pedagogiikka
Sähköposti
jari.kukkonen@uef.fi
Suora numero
0294452614
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 205A

Asta Kuusinen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, kuvataide
Sähköposti
asta.kuusinen@uef.fi
Suora numero
0294452617
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 225B, vastaanottoaika sovittavissa sähköpostitse

Sirpa A Kärkkäinen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, maantieteen ja biologian pedagogiikka
Sähköposti
sirpa.a.karkkainen@uef.fi
Suora numero
0294452619
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 220

Timo Martikainen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, kasvatuspsykologia
Sähköposti
timo.martikainen@uef.fi
Suora numero
0294452038
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 204

Lea Meriläinen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, kielipedagogiikka
Sähköposti
lea.merilainen@uef.fi
Suora numero
0294452247
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 209

Minna Muukkonen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, musiikkikasvatus
Sähköposti
minna.muukkonen@uef.fi
Suora numero
0294452056
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 330, vastaanottoaika sopimuksen mukaan

Anne Nupponen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, suomen kielen ja kirjallisuuden pedagogiikka
Sähköposti
anne.nupponen@uef.fi
Suora numero
0294452209
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 202A

Ismo Pellikka
No image.
Nimike
Lehtori, katsomusaineet ja historia
Sähköposti
ismo.pellikka@uef.fi
Suora numero
0294452167
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 102B, vastaanottoaika sopimuksen mukaan

Eija Pesonen-Leinonen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, kotitaloustiede
Sähköposti
eija.pesonen-leinonen@uef.fi
Suora numero
0294452172
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 305, vastaanottoaika sopimuksen mukaan

Harri Pitkäniemi
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, kasvatustiede
Sähköposti
harri.pitkaniemi@uef.fi
Suora numero
0294452018
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 102A, vastaanottoaika ke 15-16

Susanna Pöntinen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, opetusteknologia ja tietotekniikan pedagogiikka
Sähköposti
susanna.pontinen@uef.fi
Suora numero
0294452680
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 205

Mari Rantakare
No image.
Nimike
Lehtori, kuvataide
Sähköposti
mari.rantakare@uef.fi
Suora numero
0294452684
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 224A, vastaanottoaika sopimuksen mukaan

Hannu Salmenkivi
No image.
Nimike
Lehtori, soitto
Sähköposti
hannu.salmenkivi@uef.fi
Suora numero
0294452802
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 304 (työvapaalla 31.5.2019 saakka)

Martti Siekkinen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, alkukasvatus
Sähköposti
martti.siekkinen@uef.fi
Suora numero
0294452809
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 207a, vastaanottoaika ti 12-13

Outi Sipilä
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, käsityötiede
Sähköposti
outi.sipila@uef.fi
Suora numero
0294452813
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 205

Kari Sormunen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, luonnontieteiden, erityisesti fysiikka ja kemia, pedagogiikka
Sähköposti
kari.sormunen@uef.fi
Suora numero
0294452720
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 223

Leena Vartiainen
No image.
Nimike
Yliopistonlehtori, käsityö
Sähköposti
leena.vartiainen@uef.fi
Suora numero
0294452774
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 205, vastaanottoaika opetuksen yhteydessä


Yliopisto-opettajat

Siiri Ahtola
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, musiikkikasvatus
Sähköposti
siiri.ahtola@uef.fi
Suora numero
0294452275
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 326, (työvapaalla 31.7.2019 saakka)

Päivi Björn
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, suomen kielen ja kirjallisuuden pedagogiikka
Sähköposti
paivi.bjorn@uef.fi
Suora numero
0294452228
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 209

Pinja-Liisa Hasu
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, musiikkikasvatus, soitto
Sähköposti
pinja.hasu@uef.fi
Suora numero
0294452180
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 303 (työvapaalla 9.1.2020 saakka)

Jouko Heikkinen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, suomen kielen ja kirjallisuuden pedagogiikka
Sähköposti
jouko.heikkinen@uef.fi
Suora numero
0294452544
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 202A, vastaanottoaika ti 10--11

Henri Heiskanen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, matematiikan pedagogiikka
Sähköposti
henri.heiskanen@uef.fi
Suora numero
0294452631
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 286

Nina Heiskanen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, varhaiskasvatus
Sähköposti
nina.heiskanen@uef.fi
Suora numero
0294452274
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 107

Johanna Hokkanen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, kotitaloustiede
Sähköposti
johanna.hokkanen@uef.fi
Suora numero
0294452768
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 306, vastaanottoaika sopimuksen mukaan

Antti Jouppi
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, teknologiakasvatus
Sähköposti
antti.jouppi@uef.fi
Suora numero
0294452218
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 209, vastaanottoaika opetuksen yhteydessä

Annu Kaivosaari
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, liikuntakasvatus
Sähköposti
annu.kaivosaari@uef.fi
Suora numero
0294452576
Huoneen tiedot
Joensuu Educa, itäsiipi 237 (työvapaalla 31.10.2019 saakka)

Teijo Karhu
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, kuvataidekasvatus
Sähköposti
teijo.karhu@uef.fi
Suora numero
0294452243
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 224A

Ossi Karhunen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, liikuntakasvatus
Sähköposti
ossi.karhunen@uef.fi
Suora numero
0294452342
Huoneen tiedot
Joensuu Educa, itäsiipi 232

Pasi Karjalainen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, musiikkikasvatus, soitto
Sähköposti
pasi.a.karjalainen@uef.fi
Suora numero
0294452180
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 303

Titta Kettukangas
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, varhaiskasvatus
Sähköposti
titta.kettukangas@uef.fi
Suora numero
0294452254
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 107, vastaanottoaika ke 13-14 tai sopimuksen mukaan

Jani Kontkanen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, opetusteknologia ja tietotekniikan pedagogiikka
Sähköposti
jani.kontkanen@uef.fi
Suora numero
0294452085
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 205A

Sini Kontkanen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, DigiErko
Sähköposti
sini.kontkanen@uef.fi
Suora numero
0294452599
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 205

Tuomas Korhonen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, liikuntakasvatus
Sähköposti
tuomas.korhonen@uef.fi
Suora numero
0294452606
Huoneen tiedot
Joensuu Educa, itäsiipi 237

Aino Lampio
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, käsityötiede
Sähköposti
aino.lampio@uef.fi
Suora numero
0294452813
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 205

Henna-Mari Luolamo
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, musiikkikasvatus, laulu ja äänenkäyttö
Sähköposti
henna-mari.luolamo@uef.fi
Suora numero
0294452629
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 327

Henna Martikainen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, musiikkikasvatus, soitto
Sähköposti
henna.martikainen@uef.fi
Suora numero
0294452210
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 301

Minna Mäkinen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, musiikkikasvatus
Sähköposti
minna.makinen@uef.fi
Suora numero
294455327
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 328

Terhi Pippuri
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, soitto
Sähköposti
terhi.pippuri@uef.fi
Suora numero
0294452802
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 304

Salla Pitkänen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, liikuntakasvatus
Sähköposti
salla.pitkanen@uef.fi
Suora numero
0294452576
Huoneen tiedot
Joensuu Educa, itäsiipi 237

Olli Rissanen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, kasvatustiede
Sähköposti
olli.rissanen@uef.fi
Suora numero
0294452665
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 130, vastaanottoaika sopimuksen mukaan

Ossi Ruotsalainen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, käsityö- ja teknologiakasvatus
Sähköposti
ossi.ruotsalainen@uef.fi
Suora numero
0294452310
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 209

Taina Räsänen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, musiikkikasvatus
Sähköposti
taina.rasanen@uef.fi
Suora numero
0294452275
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 326

Juha Saarelainen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, musiikkikasvatus
Sähköposti
juha.saarelainen@uef.fi
Suora numero
0294452171
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 331

Anssi Salonen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, teknologiakasvatus
Sähköposti
anssi.salonen@uef.fi
Suora numero
0294452097
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 202, vastaanottoaika sovittavissa sähköpostitse

Niina Salonen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, draamakasvatus
Sähköposti
niina.salonen@uef.fi
Suora numero
0294452545
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 286

Eveliina Tuppurainen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, teknologiakasvatus
Sähköposti
niina.tuppurainen@uef.fi
Suora numero
0294452626
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 209, vastaanottoaika opetuksen yhteydessä

Virpi Turunen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, käsityötiede
Sähköposti
virpi.turunen@uef.fi
Suora numero
0294452199
Huoneen tiedot
Joensuu Taitola 128B, vastaanottoaika sopimuksen mukaan

Eeva Voutilainen
No image.
Nimike
Yliopisto-opettaja, kotitaloustiede
Sähköposti
eeva.voutilainen@uef.fi
Suora numero
0294452535
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 318


Tutkijat, nuoremmat tutkijat

Laura Hirsto
No image.
Nimike
Tutkimusjohtaja
Sähköposti
laura.hirsto@uef.fi
Suora numero
0294452194
Huoneen tiedot
Etätyössä

Teemu Valtonen
No image.
Nimike
Akatemiatutkija, TPACK
Sähköposti
teemu.valtonen@uef.fi
Suora numero
0294452770
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 206a

Lasse Eronen
No image.
Nimike
Yliopistotutkija, matematiikan pedagogiikka
Sähköposti
lasse.eronen@uef.fi
Suora numero
0294452255
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 207B, vastaanottoaika sopimuksen mukaan

Riikka Hirvonen
No image.
Nimike
Yliopistotutkija, DIGILEARN (PROFI4)
Sähköposti
riikka.hirvonen@uef.fi
Suora numero
0294452089
Huoneen tiedot
Etätyössä

Ari Sivenius
No image.
Nimike
Yliopistotutkija, kasvatustiede
Sähköposti
ari.sivenius@uef.fi
Suora numero
0294452594
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 203, vastaanottoaika sopimuksen mukaan

Sakari Tolppanen
No image.
Nimike
Yliopistotutkija, luonnontieteiden pedagogiikka
Sähköposti
sakari.tolppanen@uef.fi
Suora numero
0294452276
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 214

Henrika Anttila
No image.
Nimike
Tutkijatohtori, Opettajien strategioilla on väliä -hanke
Sähköposti
henrika.anttila@uef.fi
Huoneen tiedot
Helsingin YO, (työvapaalla 31.12.2019 saakka)

Jingoo Kang
No image.
Nimike
Tutkijatohtori (tenure track), kasvatustiede
Sähköposti
jingoo.kang@uef.fi
Suora numero
0294452000
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 214

Maryam Zarra-Nezhad
No image.
Nimike
Tutkijatohtori, Oppiminen digitalisoituneessa yhteiskunnassa ( UEF)
Sähköposti
maryam.zarra-nezhad@uef.fi
Suora numero
0294452162
Huoneen tiedot
Etätyössä

Ville Hartonen
No image.
Nimike
Nuorempi tutkija, Kasvatustieteiden tohtoriohjelma
Sähköposti
ville.hartonen@uef.fi
Suora numero
0294452189
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 101B

Ilpo Jäppinen
No image.
Nimike
Nuorempi tutkija, Kasvatustieteiden tohtoriohjelma
Sähköposti
ilpo.jappinen@uef.fi
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 216

Xuan Nguyen
No image.
Nimike
Nuorempi tutkija, Kasvatustieteiden tohtoriohjelma
Sähköposti
xuan.nguyen@uef.fi
Suora numero
0294452326
Huoneen tiedot
Etätyössä

Saara Nissinen
No image.
Nimike
Nuorempi tutkija, Kasvatustieteiden tohtoriohjelma
Sähköposti
saara.nissinen@uef.fi
Suora numero
0294452128
Huoneen tiedot
Etätyössä

Katariina Räsänen
No image.
Nimike
Nuorempi tutkija, Kasvatustieteiden tohtoriohjelma
Sähköposti
katariina.rasanen@uef.fi
Suora numero
0294452263
Huoneen tiedot
Joensuu Borealis 315

Niina Väänänen
No image.
Nimike
Nuorempi tutkija, Kasvatustieteiden tohtoriohjelma
Sähköposti
niina.vaananen@uef.fi
Suora numero
0294452332
Huoneen tiedot
Etätyössä


Projektitutkijat

Susanne Hallberg
No image.
Nimike
Projektitutkija, VERME2, DigiPeda ja Työpeda -hankkeet
Sähköposti
susanne.hallberg@uef.fi
Suora numero
0294452317
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 101G

Kaisa Haverinen
No image.
Nimike
Projektitutkija, Opettajien strategioilla on väliä -hanke
Sähköposti
kaisa.haverinen@uef.fi
Suora numero
0294452062
Huoneen tiedot
Etätyössä

Nhi Hoang
No image.
Nimike
Projektitutkija, TPACK-hanke
Sähköposti
nhi.hoang@uef.fi
Suora numero
0294452277
Huoneen tiedot
Joensuu Borealis 201B

Sanni Kahila
No image.
Nimike
Projektitutkija, Johtajuusfoorumi 2019-hanke
Sähköposti
sanni.kahila@uef.fi
Suora numero
0294452946
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 135

Satu Piispa-Hakala
No image.
Nimike
Projektitutkija, DigiErko-hanke
Sähköposti
satu.piispa-hakala@uef.fi
Suora numero
0294452389
Huoneen tiedot
Joensuu Futura 205

Pihla Rautanen
No image.
Nimike
Projektitutkija, Opettajien strategioilla on väliä -hanke
Sähköposti
pihla.rautanen@uef.fi
Suora numero
0294452088
Huoneen tiedot
Tampereen yliopisto, Virtarakennus 363

Katja Suhonen
No image.
Nimike
Projektitutkija, Pedagoginen johtajuus ja LOIKKA -hankkeet
Sähköposti
katja.suhonen@uef.fi
Suora numero
0294452267
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 135

Petteri Vanninen
No image.
Nimike
Projektitutkija, DigiCampus (OpenBio), Digifor ja Biotalouspolkuja lukioon -hankkeet
Sähköposti
petteri.vanninen@uef.fi
Suora numero
0294452773
Huoneen tiedot
Etätyössä

Henriikka Vartiainen
No image.
Nimike
Projektitutkija, Innokomp-hanke
Sähköposti
henriikka.vartiainen@uef.fi
Huoneen tiedot
Joensuu Borealis 307

Sanna Väisänen
No image.
Nimike
Projektitutkija, TyöPeda, Digipeda -hankkeet
Sähköposti
sanna.m.vaisanen@uef.fi
Suora numero
0294452205
Huoneen tiedot
Joensuu Educa 101A