Sessiot

Sessioiden ohjelmasta vastaa session järjestäjä. Jos haluat pitää puheen sessiossa, niin ota suoraan yhteyttä kyseenomaisen session järjestäjään.

Uusia sessioehdotuksia otetaan edelleen vastaan: lataa kutsu (pdf-tiedosto) tietokoneellesi, täytä tarvittavat tiedot ja lähetä tiedosto sähköpostiosoitteeseen risto.korhonen@uef.fi. Uudet sessioehdotukset hyväksytään salitilanne huomioon ottaen. Kutsulomakkeen täyttöön suosittelemme Adobe Reader ohjelmaa.

 

Session nimi Järjestäjät Sähköposti
Analyysi kohtaa geometrian Pekka Pankka (Helsingin yliopisto)
Tapio Rajala (Jyväskylän yliopisto)
pekka.pankka@helsinki.fi
Inversio-ongelmat I Mikko Salo (Jyväskylän yliopisto)
Markus Harju (Oulun yliopisto)
markus.harju@oulu.fi
Inversio-ongelmat II Joonas Ilmavirta (Jyväskylän yliopisto)
Jere Lehtonen (Jyväskylän yliopisto)
joonas.ilmavirta@jyu.fi
Kompleksianalyysi Janne Heittokangas (Itä-Suomen yliopisto) janne.heittokangas@uef.fi
Laskennalliset inversio-ongelmat Tatiana Bubba (Helsingin yliopisto)
Matti Lassas (Helsingin yliopisto)
tatiana.bubba@helsinki.fi
Logiikka ja logiikan sovellukset Esko Turunen (Tampereen teknillinen yliopisto)
Miikka Vilander (Tampereen teknillinen yliopisto)
esko.turunen@tut.fi
Lukuteoria Anne-Maria Ernvall-Hytönen (Åbo Akademi) aernvall@abo.fi
Lukuteorian sovellukset Vesa Kaarnioja (Helsingin yliopisto) vesa.kaarnioja@helsinki.fi
Matemaattinen biologia I
(web-sivu)
Mats Gyllenberg (Helsingin yliopisto)
Eva Kisdi (Helsingin yliopisto)
eva.kisdi@helsinki.fi
Matemaattinen biologia II
(web-sivu)
Mats Gyllenberg (Helsingin yliopisto)
Eva Kisdi (Helsingin yliopisto)
eva.kisdi@helsinki.fi
Matemaattinen biologia III
(web-sivu)
Mats Gyllenberg (Helsingin yliopisto)
Eva Kisdi (Helsingin yliopisto)
eva.kisdi@helsinki.fi
Matemaattinen biologia IV
(web-sivu)
Mats Gyllenberg (Helsingin yliopisto)
Eva Kisdi (Helsingin yliopisto)
eva.kisdi@helsinki.fi
Matemaattinen fysiikka Antti Kemppainen (Helsingin yliopisto) antti.h.kemppainen@helsinki.fi
Matemaattinen logiikka Juha Kontinen (Helsingin yliopisto) juha.kontinen@helsinki.fi
Matemaattinen säätöteoria
ja sen sovellukset
Lassi Paunonen (Tampereen teknillinen yliopisto)
Mikael Kurula (Åbo Akademi)
lassi.paunonen@tut.fi
Matemaattinen tilastotiede Pauliina Ilmonen (Aalto-yliopisto)
Lauri Viitasaari (Aalto-yliopisto)
lauri.viitasaari@aalto.fi
Matematiikka ja taide Kirsi Peltonen (Aalto-yliopisto)
Taneli Luotoniemi (Aalto-yliopisto)
kirsi.peltonen@aalto.fi
Näkemyksiä matematiikan
aineenopettajakoulutukseen
Antti Viholainen (Itä-Suomen yliopisto)
Timo Tossavainen (Luulajan Teknillinen Yliopisto)
antti.viholainen@uef.fi
Operaattoriteoria ja funktionaalianalyysi Mikael Lindström (Åbo Akademi)
Jari Taskinen (Helsingin yliopisto)
Hans-Olav Tylli (Helsingin yliopisto)
hans-olav.tylli@helsinki.fi
Oppijakeskeinen opetus
- keskustelua ja lyhytesitelmiä
Juulia Lahdenperä (Helsingin yliopisto)
Riikka Kangaslampi (Aalto-yliopisto)
juulia.lahdenpera@helsinki.fi
Optimointi sovelluksineen Napsu Karmitsa (Tampereen yliopisto)
Marko M. Mäkelä (Tampereen yliopisto)
napsu.karmitsa@utu.fi
Osittaisdifferentiaaliyhtälöt Mikko Parviainen (Jyväskylän yliopisto) mikko.j.parviainen@jyu.fi
Stokastiikka
[Ohjelma]
Lasse Leskelä (Aalto-yliopisto) lasse.leskela@aalto.fi
Teknologialla tuettu matematiikan opetus I Simo Ali-Löytty (Tampereen teknillinen yliopisto)
Terhi Kaarakka (Tampereen teknillinen yliopisto)
Martti Pesonen (Itä-Suomen yliopisto)
Antti Rasila (Aalto-yliopisto)
simo.ali-loytty@tut.fi
Teknologialla tuettu matematiikan opetus II Simo Ali-Löytty (Tampereen teknillinen yliopisto)
Terhi Kaarakka (Tampereen teknillinen yliopisto)
Martti Pesonen (Itä-Suomen yliopisto)
Antti Rasila (Aalto-yliopisto)
simo.ali-loytty@tut.fi
Teknologialla tuettu matematiikan opetus III Simo Ali-Löytty (Tampereen teknillinen yliopisto)
Terhi Kaarakka (Tampereen teknillinen yliopisto)
Martti Pesonen (Itä-Suomen yliopisto)
Antti Rasila (Aalto-yliopisto)
simo.ali-loytty@tut.fi
Teknologialla tuettu matematiikan opetus IV Simo Ali-Löytty (Tampereen teknillinen yliopisto)
Terhi Kaarakka (Tampereen teknillinen yliopisto)
Martti Pesonen (Itä-Suomen yliopisto)
Antti Rasila (Aalto-yliopisto)
simo.ali-loytty@tut.fi
Teollisuusmatematiikka Jukka Tuomela (Itä-Suomen yliopisto)
Matti Heiliö (Lappeenrannan teknillinen yliopisto)
Seppo Pohjolainen (Tampereen teknillinen yliopisto)
seppo.pohjolainen@tut.fi