Sessiot

Sessioiden ohjelmasta vastaa session järjestäjä. Jos haluat pitää puheen sessiossa, niin ota suoraan yhteyttä kyseenomaisen session järjestäjään.

Uusia sessioehdotuksia otetaan edelleen vastaan: lataa kutsu (pdf-tiedosto) tietokoneellesi, täytä tarvittavat tiedot ja lähetä tiedosto sähköpostiosoitteeseen risto.korhonen@uef.fi. Uudet sessioehdotukset hyväksytään salitilanne huomioon ottaen. Kutsulomakkeen täyttöön suosittelemme Adobe Reader ohjelmaa.

 

Session nimi Järjestäjät Sähköposti
Analyysi kohtaa geometrian
[Ohjelma]
Pekka Pankka (Helsingin yliopisto)
Tapio Rajala (Jyväskylän yliopisto)
pekka.pankka@helsinki.fi
Diskreetti matematiikka
[Ohjelma]
Aleksi Saarela (Turun yliopisto)
Ville Salo (Turun yliopisto)
amsaar@utu.fi
vosalo@utu.fi
Inversio-ongelmat I
[Ohjelma]
Mikko Salo (Jyväskylän yliopisto)
Markus Harju (Oulun yliopisto)
markus.harju@oulu.fi
Inversio-ongelmat II
[Ohjelma]
Joonas Ilmavirta (Jyväskylän yliopisto)
Jere Lehtonen (Jyväskylän yliopisto)
joonas.ilmavirta@jyu.fi
Kompleksianalyysi
[Ohjelma]
Janne Heittokangas (Itä-Suomen yliopisto) janne.heittokangas@uef.fi
Laskennalliset inversio-ongelmat
[Ohjelma]
Tatiana Bubba (Helsingin yliopisto)
Matti Lassas (Helsingin yliopisto)
tatiana.bubba@helsinki.fi
Logiikka ja logiikan sovellukset
[Ohjelma]
Esko Turunen (Tampereen teknillinen yliopisto)
Miikka Vilander (Tampereen teknillinen yliopisto)
esko.turunen@tut.fi
Lukuteoria I
[Ohjelma]
Anne-Maria Ernvall-Hytönen (Åbo Akademi) aernvall@abo.fi
Lukuteoria II
[Ohjelma]
Anne-Maria Ernvall-Hytönen (Åbo Akademi) aernvall@abo.fi
Lukuteorian sovellukset
[Ohjelma]
Vesa Kaarnioja (Helsingin yliopisto) vesa.kaarnioja@helsinki.fi
Matemaattinen biologia I
[Ohjelma] (web-sivu)
Mats Gyllenberg (Helsingin yliopisto)
Eva Kisdi (Helsingin yliopisto)
eva.kisdi@helsinki.fi
Matemaattinen biologia II
[Ohjelma] (web-sivu)
Mats Gyllenberg (Helsingin yliopisto)
Eva Kisdi (Helsingin yliopisto)
eva.kisdi@helsinki.fi
Matemaattinen biologia III
[Ohjelma] (web-sivu)
Mats Gyllenberg (Helsingin yliopisto)
Eva Kisdi (Helsingin yliopisto)
eva.kisdi@helsinki.fi
Matemaattinen biologia IV
[Ohjelma] (web-sivu)
Mats Gyllenberg (Helsingin yliopisto)
Eva Kisdi (Helsingin yliopisto)
eva.kisdi@helsinki.fi
Matemaattinen fysiikka
[Ohjelma]
Antti Kemppainen (Helsingin yliopisto) antti.h.kemppainen@helsinki.fi
Matemaattinen logiikka
[Ohjelma]
Juha Kontinen (Helsingin yliopisto) juha.kontinen@helsinki.fi
Matemaattinen säätöteoria
ja sen sovellukset
[Ohjelma]
Lassi Paunonen (Tampereen teknillinen yliopisto)
Mikael Kurula (Åbo Akademi)
lassi.paunonen@tut.fi
Matemaattinen tilastotiede
[Ohjelma]
Pauliina Ilmonen (Aalto-yliopisto)
Lauri Viitasaari (Helsingin yliopisto)
lauri.viitasaari@iki.fi
Matematiikka ja taide
[Ohjelma]
Kirsi Peltonen (Aalto-yliopisto)
Taneli Luotoniemi (Aalto-yliopisto)
kirsi.peltonen@aalto.fi
Näkemyksiä matematiikan
aineenopettajakoulutukseen
[Ohjelma]
Antti Viholainen (Itä-Suomen yliopisto)
Timo Tossavainen (Luulajan Teknillinen Yliopisto)
antti.viholainen@uef.fi
Operaattoriteoria ja funktionaalianalyysi
[Ohjelma]
Mikael Lindström (Åbo Akademi)
Jari Taskinen (Helsingin yliopisto)
Hans-Olav Tylli (Helsingin yliopisto)
hans-olav.tylli@helsinki.fi
Oppijakeskeinen opetus
- keskustelua ja lyhytesitelmiä
[Ohjelma]
Juulia Lahdenperä (Helsingin yliopisto)
Riikka Kangaslampi (Aalto-yliopisto)
juulia.lahdenpera@helsinki.fi
Optimointi sovelluksineen
[Ohjelma]
Napsu Karmitsa (Turun yliopisto)
Marko M. Mäkelä (Turun yliopisto)
napsu.karmitsa@utu.fi
Osittaisdifferentiaaliyhtälöt
[Ohjelma]
Mikko Parviainen (Jyväskylän yliopisto) mikko.j.parviainen@jyu.fi
Stokastiikka
[Ohjelma]
Lasse Leskelä (Aalto-yliopisto) lasse.leskela@aalto.fi
Teknologialla tuettu matematiikan opetus I
[Ohjelma]
Simo Ali-Löytty (Tampereen teknillinen yliopisto)
Terhi Kaarakka (Tampereen teknillinen yliopisto)
Martti Pesonen (Itä-Suomen yliopisto)
Antti Rasila (Aalto-yliopisto)
simo.ali-loytty@tut.fi
Teknologialla tuettu matematiikan opetus II
[Ohjelma]
Simo Ali-Löytty (Tampereen teknillinen yliopisto)
Terhi Kaarakka (Tampereen teknillinen yliopisto)
Martti Pesonen (Itä-Suomen yliopisto)
Antti Rasila (Aalto-yliopisto)
simo.ali-loytty@tut.fi
Teknologialla tuettu matematiikan opetus III
[Ohjelma]
Simo Ali-Löytty (Tampereen teknillinen yliopisto)
Terhi Kaarakka (Tampereen teknillinen yliopisto)
Martti Pesonen (Itä-Suomen yliopisto)
Antti Rasila (Aalto-yliopisto)
simo.ali-loytty@tut.fi
Teknologialla tuettu matematiikan opetus IV
[Ohjelma]
Simo Ali-Löytty (Tampereen teknillinen yliopisto)
Terhi Kaarakka (Tampereen teknillinen yliopisto)
Martti Pesonen (Itä-Suomen yliopisto)
Antti Rasila (Aalto-yliopisto)
simo.ali-loytty@tut.fi
Teollisuusmatematiikka
[Ohjelma]
Jukka Tuomela (Itä-Suomen yliopisto)
Matti Heiliö (Lappeenrannan teknillinen yliopisto)
Seppo Pohjolainen (Tampereen teknillinen yliopisto)
seppo.pohjolainen@tut.fi