HENKILÖKUNNAN YHTEYSTIEDOT

KIRJASTON JOHTO

Jarmo Saarti
No image.
Nimike
Kirjastonjohtaja
Sähköposti
jarmo.saarti@uef.fi
GSM-numero
0503637904
Lyhytvalintanumero
58010
Suora numero
0294458010
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 114/2
Organisaatio
Itä-Suomen yliopisto
Palvelulaitokset
Kirjasto
Kirjasto, Snellmania
Lisätietoja
Kirjaston toiminnan johtaminen ja kehittäminen
Kirjaston tuloksellisuudesta ja taloudesta vastaaminen

ASIAKASPALVELUT

Arja Juntunen
No image.
Nimike
Palvelupäällikkö
Sähköposti
arja.juntunen@uef.fi
Suora numero
0294458123
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1041-3
Lisätietoja
Vastuu kirjaston asiakaspalveluiden johtamisesta ja kehittämisestä
Vastuu asiakkuuksista
Vastuu kirjaston asiakastilojen kehittämisestä

Anne Aalto
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
anne.aalto@uef.fi
Suora numero
0294458020
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 171
Lisätietoja
Kaukopalvelu
Asiakaspalvelu
Laskutus, Lainaustoiminta

Urho Heinonen
No image.
Nimike
tietopalveluneuvoja
Sähköposti
urho.heinonen@uef.fi
Suora numero
0294458219
Huoneen tiedot
Kuopio Snellmania 1041-1
Lisätietoja
Vastuu kirjaston asiakaspalvelusta, Kuopion kampus

Tero Heiskanen
No image.
Nimike
Kirjastoamanuenssi
Sähköposti
tero.heiskanen@uef.fi
Suora numero
0294458078
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1033
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Kaukopalvelu
Celia-yhdyshenkilö, Kuopion kampus

Salla Holm
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
salla.holm@uef.fi
Suora numero
0294458091
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 168
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Celia- yhdyshenkilö, Joensuun ja Savonlinnan kampus

Pirkko Kainulainen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
pirkko.kainulainen@uef.fi
Suora numero
0294458131
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 170
Lisätietoja
Vastuu kirjaston asiakaspalvelusta, Joensuun kampus

Liisa Tervonen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
liisa.tervonen@uef.fi
Suora numero
0294458347
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 171
Lisätietoja
Kaukopalvelu
Asiakaspalvelu

Jari Tiihonen
No image.
Nimike
Kirjaston palveluneuvoja
Sähköposti
jaripekka.tiihonen@uef.fi
Suora numero
0294458349
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1033
Lisätietoja
Postitus
Jäljennepalvelu
Kokoelman hoitoon liittyvät tehtävät

Kaisa Ullgren
No image.
Nimike
Kirjastonhoitaja
Sähköposti
kaisa.ullgren@uef.fi
Suora numero
0294458372
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1041-6
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Laskutus, Lainaustoiminta

OPETUS- JA TIETOPALVELUT

Helena Silvennoinen-Kuikka
No image.
Nimike
Palvelupäällikkö
Sähköposti
helena.silvennoinen-kuikka@uef.fi
Suora numero
0294458328
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 165
Lisätietoja
Vastuu tieteenalakohtaisen tiedonhaun ja tiedonhallinnan opetuksen, ohjauksen ja tietopalveluiden kehittämisestä, toteutuksesta ja koordinoinnista
Vastuu kirjaston henkilöstön osaamisen kehittämisestä
Vastuu tutkimuspalveluiden ja avoimen tieteen osaamisen kehittämisestä kirjaston osalta

Marja Aho
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
marja.aho@uef.fi
Suora numero
0294458022
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 167
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Kasvatustieteet

Kaisa Hartikainen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
kaisa.hartikainen@uef.fi
Suora numero
0294458101
Huoneen tiedot
Kuopio Snellmania 1035
Lisätietoja
tutkimuksen tukipalveluihin, avoimeen tieteeseen ja tutkimukseen liittyvät tehtävät
Tiedonhaun ja tiedonhallinnan opetus ja ohjaus
Jatkokoulutettavien opetus
Asiakaspalvelu

Riitta Holopainen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
riitta.s.holopainen@uef.fi
Suora numero
0294458094
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 166
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Humanistiset tieteet, vieraat kielet

Jussi Hyvärinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
jussi.hyvarinen@uef.fi
Suora numero
0294458106
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 169
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Humanistiset tieteet, teologia

Anne Karhapää
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
anne.karhapaa@uef.fi
Suora numero
0294458213
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 187
Lisätietoja
Yliopiston avointen tutkimusaineistojen ja digitaalisten oppimateriaalien tiedonhallintaan liittyvät suunnittelu-, koordinointi- ja ohjaustehtävät

Merja Kauppinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
merja.kauppinen@uef.fi
Suora numero
0294458152
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 164
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Luonnontieteet, yhteiskuntatieteet, kauppatieteet
Psykologian tietoasiantuntijatehtävät

Heikki Laitinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
heikki.laitinen@uef.fi
Suora numero
0294458191
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1034
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Luonnontieteet, farmasia, ravitsemustiede, ympäristötiede, biolääketiede
RefWorks-viitehallintaohjelma
Bibliometriikka
Patenttitiedonhaku

Virpi Lindi
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
virpi.lindi@uef.fi
Suora numero
0294454241
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 105
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Bio- ja terveystieteet
Tutkimuksen tukipalveluihin liittyvät tehtävät
Asiakaspalvelu

Tuulevi Ovaska
No image.
Nimike
Erityistietoasiantuntija
Sähköposti
tuulevi.ovaska@uef.fi
Suora numero
0294458252
Huoneen tiedot
Kuopio KYS
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Ergonomia, hammaslääketiede, kansanterveystiede, liikuntalääketiede ja lääketiede sekä KYS
Viestinnän koordinointi

Laura Parikka
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
laura.parikka@uef.fi
Suora numero
0294458256
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 166
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Metsätieteet, maantiede, luonnontieteet, yhteiskuntatieteet

Maarit Putous
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
maarit.putous@uef.fi
Suora numero
0294458279
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 116/b
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Kauppatieteet, yhteiskuntatieteet, hoitotiede

Tuula Rissanen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
tuula.rissanen@uef.fi
Suora numero
0294458299
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1041-2
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Yhteiskuntatieteet
Viestintä (Asiakaspalvelut, Opetus- ja tietopalvelut)

Tomi Rosti
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
tomi.rosti@uef.fi
Suora numero
0294458303
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 252
Lisätietoja
Tutkimuksen tuen palvelut
Avoimen tieteen palvelut
Jatkokoulutettavien opetus
Matematiikan tietoasiantuntijatehtävät

Kirsi Salmi
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
kirsi.salmi@uef.fi
Suora numero
0294458320
Lisätietoja
KYSin tieteellisen kirjaston hankinta- ja kokoelmatyön vastuu
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Ergonomia, hammaslääketiede, kansanterveystiede, liikuntalääketiede ja lääketiede sekä KYS
Asiakaspalvelu

Tapani Toivanen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
tapani.toivanen@uef.fi
Suora numero
0294458355
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 169
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Historia, oikeustieteet,tietojenkäsittelytiede
EU-tallekirjasto

Tarja Turunen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
tarja-liisa.turunen@uef.fi
Suora numero
0294458368
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1041-4
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Sisällönkuvailu

SAVONLINNAN KAMPUSKIRJASTO

Kirsi Rask
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
kirsi.rask@uef.fi
Suora numero
0294458288
Huoneen tiedot
Savonlinna B 113
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Kausijulkaisut

Pia Seppänen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
pia.seppanen@uef.fi
Suora numero
0294458325
Huoneen tiedot
Savonlinna B 109
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Aineiston hankinta

Anna El Khatir
No image.
Nimike
Ma. tietopalveluneuvoja
Sähköposti
anna.elkhatir@uef.fi
Lisätietoja
Asiakaspalvelu

SISÄISET PALVELUT

Marja Maijala
No image.
Nimike
Palvelupäällikkö
Sähköposti
marja.maijala@uef.fi
Suora numero
0294458207
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 185
Lisätietoja
Vastuu kirjaston hallintopalveluiden johtamisesta, toteuttamisesta ja kehittämisestä
Talous, henkilöstö- ja yleishallinto. Hallinnolliset prosessit
Koordinointivastuu tiloista

Anne-Mari Karttunen
No image.
Nimike
Palvelusihteeri
Sähköposti
anne-mari.karttunen@uef.fi
Suora numero
0294458145
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 184
Lisätietoja
Julkaisumyynti
Toimistotehtävät

Armi Lavikainen
No image.
Nimike
Henkilöstö- ja taloussihteeri
Sähköposti
armi.lavikainen@uef.fi
Suora numero
0294458195
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 193
Lisätietoja
Henkilöstö-, talous- ja yleishallinnon tehtävät
Arkistointiin liittyvät tehtävät
Henkilöstöhallinnon sihteeritehtävät ja muut toimistotehtävät

Ulla Raittonen
No image.
Nimike
Palvelusihteeri
Sähköposti
ulla.raittonen@uef.fi
Suora numero
0294458285
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 106
Lisätietoja
Kaukopalvelun laskutus
Toimistotehtävät

Ritva Väyrynen
No image.
Nimike
Talous- ja henkilöstösihteeri
Sähköposti
ritva.vayrynen@uef.fi
Suora numero
0294458391
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 114/1
Lisätietoja
Talous-,henkilöstö- ja yleishallinnon tehtävät
Johdon sihteeritehtävät

TIETOAINEISTOPALVELUT

Riitta Porkka
No image.
Nimike
Palvelupäällikkö
Sähköposti
riitta.porkka@uef.fi
Suora numero
0294458277
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 264
Lisätietoja
Vastuu kirjaston tietoaineistopalveluiden johtamisesta, toteuttamisesta ja kehittämisestä
Vastuu tietoaineistojen hankinnasta ja kuvailusta
Vastuu vapaakappalekokoelmasta

Arja Brömsi
No image.
Nimike
Kirjastoamanuenssi
Sähköposti
arja.bromsi@uef.fi
Suora numero
0294458034
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1037
Lisätietoja
Luettelointi
Opinnäytteiden ja UEF-julkaisujen tallennus

Helena Hirvonen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
helena.hirvonen@uef.fi
Suora numero
0294458086
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 257
Lisätietoja
Kokoelmien hoito
Asiakaspalvelu

Eeva Honkanen
No image.
Nimike
Kirjastoamanuenssi
Sähköposti
eeva.honkanen@uef.fi
Suora numero
0294458096
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1037
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Kirjahankinta

Katja Hyvärinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
katja.hyvarinen@uef.fi
Suora numero
0294458107
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 260
Lisätietoja
Kuvailun käytännön vastuu
Asiakaspalvelu

Pirkko Kultamaa
No image.
Nimike
Kirjastoamanuenssi
Sähköposti
pirkko.kultamaa@uef.fi
Suora numero
0294458179
Huoneen tiedot
Kuopio KYS
Lisätietoja
Kirjastoaineiston hankinta
Asiakaspalvelu
Luettelointi

Ari Kuronen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
ari.kuronen@uef.fi
Suora numero
0294458182
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 263
Lisätietoja
Kokoelmien hoito
Asiakaspalvelu

Tapio Lehtinen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
tapio.lehtinen@uef.fi
Suora numero
0294458197
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 262
Lisätietoja
Kirjahankinta
Kurssikirjat
Asiakaspalvelu

Kaarina Meriläinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
kaarina.merilainen@uef.fi
Suora numero
0294458223
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 261
Lisätietoja
E-aineistot
Asiakaspalvelu

Mikko Meriläinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
mikko.merilainen@uef.fi
Suora numero
0294458224
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 258
Lisätietoja
Kirjahankinnan käytännön vastuu
Asiakaspalvelu

Jouni Mielonen
No image.
Nimike
Kirjaston palveluneuvoja
Sähköposti
jouni.mielonen@uef.fi
Suora numero
0294458046
Huoneen tiedot
Joensuun kampuskirjaston vapaakappalevarasto, Deposit Copy Repository
Lisätietoja
Vapaakappalekokoelman hoito
Asiakaspalvelu

Harri Parviainen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
harri.parviainen@uef.fi
Suora numero
0294458999
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 103
Lisätietoja
Kausijulkaisuhankinnan käytännön vastuu
Asiakaspalvelu

Elli Piirainen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
elli.piirainen@uef.fi
Suora numero
0294458446
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 259
Lisätietoja
Luettelointi
Asiakaspalvelu

Kati Rautiainen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
kati.m.rautiainen@uef.fi
Suora numero
0294458176
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 253
Lisätietoja
Luettelointi ja kokoelmien hoito
Asiakaspalvelu

Vera Suihko
No image.
Nimike
Kirjaston palveluneuvoja
Sähköposti
vera.suihko@uef.fi
Suora numero
0294458337
Huoneen tiedot
Joensuun kampuskirjaston vapaakappalevarasto, Deposit Copy Repository
Lisätietoja
Vapaakappalekokoelman hoito

Suvi Tolvanen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
suvi.tolvanen@uef.fi
Suora numero
0294458358
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 259
Lisätietoja
Kirja-aineiston laskutus ja hankinta
Asiakaspalvelu

VERKKO- JA JULKAISUPALVELUT

Jukka Kananen
No image.
Nimike
Palvelupäällikkö
Sähköposti
jukka.kananen@uef.fi
Suora numero
0294458139
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 115
Lisätietoja
Vastuu kirjaston tietojärjestelmistä, IT-infrastruktuurista ja niiden kehittämisestä
Vastuu yliopiston julkaisemisesta ja julkaisutietokannasta kirjaston osalta
Avoimen tieteen ja tutkimuksen tuen tietojärjestelmät kirjaston osalta

Anu Eskelinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
anu.eskelinen@uef.fi
Suora numero
0294458035
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 102
Lisätietoja
E-aineistoihin liittyvät tehtävät
SoleCris-tehtävät
Asiakaspalvelu

Laura Hämäläinen
No image.
Nimike
Ma. tietopalveluneuvoja
Sähköposti
laura.hamalainen@uef.fi
Suora numero
0294458013
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 168
Lisätietoja
Rinnakkaistallentaminen ja SoleCris-tehtävät
Asiakaspalvelu
Julkaisupalvelut ja viestintään liittyvät tehtävät

Harri Kalinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
harri.kalinen@uef.fi
Suora numero
0294458135
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 194
Lisätietoja
Vastuu kirjastojärjestelmästä
Tilastointi
Asiakaspalvelu

Jukka Kekäläinen
No image.
Nimike
IT-palveluneuvoja
Sähköposti
jukka.i.kekalainen@uef.fi
Suora numero
0294458155
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1041-1
Lisätietoja
Asiakaspalveluiden ja henkilökunnan atk-tuki

Antti Laurila
No image.
Nimike
Tietojärjestelmäasiantuntija
Sähköposti
antti.laurila@uef.fi
Suora numero
0294458193
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 266
Lisätietoja
Verkkojulkaisupalvelut
Tietotekniset kehitystehtävät
Asiakaspalvelu

Ilkka Martikainen
No image.
Nimike
Ma.tietojärjestelmäasiantuntija
Sähköposti
ilkka.martikainen@uef.fi
Suora numero
0294458264
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1032
Lisätietoja
Kirjaston järjestelmäsuunnittelu- ja kehittämistehtävät

Mari Niemi
No image.
Nimike
tietoasiantuntija
Sähköposti
mari.niemi@uef.fi
Suora numero
0294458023
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 104
Lisätietoja
SoleCris-tehtävät ja rinnakkaistallentaminen
Asiakaspalvelu

Taina Sahlman
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
taina.sahlman@uef.fi
Suora numero
0294458238
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 263
Lisätietoja
SoleCris-tehtävät ja rinnakkaistallentaminen
Asiakaspalvelu
Julkaisupalvelut ja viestintään liittyvät tehtävät

Ilpo Suihko
No image.
Nimike
IT-palveluneuvoja
Sähköposti
ilpo.suihko@uef.fi
Suora numero
0294458336
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 267
Lisätietoja
Asiakaspalveluiden ja henkilökunnan atk-tuki
WWW-sivujen ylläpito
Asiakaspalvelu

Aino Taskinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
aino.taskinen@uef.fi
Suora numero
0294458346
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 116b
Lisätietoja
Kirjastojärjestelmä
Tilastot
Asiakaspalvelu

Hannu Virkanen
No image.
Nimike
Tietojärjestelmäasiantuntija
Sähköposti
hannu.virkanen@uef.fi
Suora numero
0294453617
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 101
Lisätietoja
Kirjaston järjestelmäsuunnittelu- ja kehittämistehtävät