Kuopion kuulustelut / Exams in Kuopio

KK = Kurssikuulustelu, course exam
UT = Uusintakuulustelu, course exam re-take
VK = Välikoe, mid-term exam
YK = Yleinen kuulustelu, general exam

Huom. tenttitilaisuuksiin liittyvät kysymykset kansliaan tai tentin vastuuvalvojalle

 

Lokakuu / October  2019

 
Aika ja paikka
Time and place
Kuulustelu / Exam Valvojat / Examiners    
pe 04.10, klo 12-14, F211 Statistical Data-analysis (Tilastollinen data-analyysi) VK1 klo 12-14 Laura Toivanen
pe 18.10, klo 12-16, F213

 

Visual Web Development (Visuaalinen web-sovelluskehitys)  KK

 

klo 12-14 Erkki Pesonen

klo 12-14 Ville Miettinen

klo 14-16 Laura Toivanen

   
ke 23.10, klo 9-12, B2002, E24/25 Ohjelmointi I (amk) KK, ryhmä 1 klo 9-12 Laura Toivanen
ke 23.10, klo 13-16, B2002, E24/25 Ohjelmointi I (amk) KK, ryhmä 2 klo 13-16 Sasu Tuunanen

pe 25.10, klo 12-15, CA101

 

Johdatus tietojenkäsittelyyn KK (3 h)

klo 12-14 Virpi Hotti

klo 12-14 Miko Varis

klo 14-16 Sasu Tuunanen

pe 25.10, klo 12-16, E16/17 Artificial Intelligence (Tekoäly) KK

klo 12-14 Erkki Pesonen

klo 14-16 Laura Toivanen

Marraskuu / November  2019

 
 
Aika ja paikka
Time and place
Kuulustelu / Exam Valvojat / Examiners    

pe 01.11, klo 12-16, CA101

klo 12-15

Design and Analysis of Algorithms (Algoritmien suunnittelu ja analysointi) KK

Tietorakenteet ja algoritmit I KK (3 h)

klo 12-14 Matti Nykänen

klo 14-16 Paavo Pakoma

   

ti 12.11, klo 12-16, SN100

 

klo 12-14

Tilastotieteen johdantokurssi KK

Statistical Data-analysis (Tilastollinen data-analyysi) KK

Statistical Data-analysis (Tilastollinen data-analyysi) VK2, klo 12-14

klo 12-14 Virpi Hotti

klo 12-14 Anniina Kopsa

klo 14-16 Miko Varis

ma 18.11, klo 15-18 Ohjelmointi I (amk) UT1  

pe 22.11, klo 12-16, CA101

 

klo 12-15

Visual Web Development (Visuaalinen web-sovelluskehitys)  UT

Artificial Intelligence (Tekoäly) UT

Johdatus tietojenkäsittelyyn UT (3 h)

klo 12-14 Esther Galbrun

klo 12-14 Miko Varis

klo 14-16 Anniina Kopsa

   
pe 22.11, klo 12-16, CA101

Yleinen kuulustelu

  • Hajautetut ja samanaikaiset järjestelmät
  • Algorithmic Data Analysis (Algoritminen data-analyysi)
  • Ihminen ja vuorovaikutteinen teknologia
  • Spatial statistics (Spatiaalinen tilastotiede)
  • Tietojärjestelmän suunnittelu

 

kuten yllä, as above    

pe 29.11, klo 12-16, CA101

 

klo 12-15

Design and Analysis of Algorithms (Algoritmien suunnittelu ja analysointi) UT

Tietorakenteet ja algoritmit I UT (3 h)

klo 12-14 Tuula Kontio

klo 12-14 Laura Toivanen

klo 14-16 Ville Miettinen

   
pe 29.11, klo 12-16, CA101

Yleinen kuulustelu

  • Laskennallinen älykkyy I
  • Pattern Recognition (Hahmontunnistus)
  • Johdatus arkkitehtuurisuunnitteluun ohjelmistotuotannossa
  • Tietorakenteet ja algoritmit I
kuten yllä, as above    

Joulukuu / December   2019

 
Aika ja paikka
Time and place
Kuulustelu / Exam Valvojat / Examiners    
ke 04.12, 9-12 ICT-liiketoiminta ja yrittäjyys (amk) KK (verkkotentti)  
pe 13.12, klo 12-16, CA101

Tietorakenteet ja algoritmit II KK

Location-aware mobile applications development (Paikkatietoisten mobiilisovellusten kehitys) KK

Algorithmic Data Analysis (Algoritminen data-analyysi) KK

klo 12-14 Tuula Kontio

klo 12-14

klo 14-16 Paavo Pakoma

   
ma 16.12, klo 12-16, SN100

Deep Learning (Syväoppiminen) KK

Statistical Data-analysis (Tilastollinen data-analyysi) UT

Tilastotieteen johdantokurssi UT

klo 12-14 Mika Hujo

klo 12-14 Anniina Kopsa

klo 14-16 Sasu Tuunanen

   
ti 17.12, klo 12-16, CA101

Basic statistics in English (Tilastotieteen perusteet englanniksi) KK

Tietokonejärjestelmät KK

Probabilistic inference for data Science 1 (Data-analyysin todennäköisyyspäättely 1) KK

klo 12-14 Katja Pietiäinen

klo 12-14 Ville Miettinen

klo 14-16 Laura Toivanen

   

Tammikuu / January   2020

 
Aika ja paikka
Time and place
Kuulustelu / Exam Valvojat / Examiners
ma13.01, klo 15-18 Ohjelmointi I (amk) UT2  
ma 27.01, klo 15-18 ICT-liiketoiminta ja yrittäjyys (amk) UT1  
pe 31.01, klo 12-16, CA101

Tietokonejärjestelmät UT

Deep Learning (Syväoppiminen) UT

Algorithmic Data Analysis (Algoritminen data-analyysi) UT

Probabilistic inference for data Science 1 (Data-analyysin todennäköisyyspäättely 1) UT

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16

pe 31.01, klo 12-16, CA101

Yleinen kuulustelu

  • Tietorakenteet ja algoritmit I
  • Johdatus tietojenkäsittelyyn
  • Artificial Intelligence (Tekoäly)
  • Visual Web Development (Visuaalinen web-sovelluskehitys)
 

Helmikuu / February   2020

 
Aika ja paikka
Time and place
Kuulustelu / Exam Valvojat / Examiners
to 06.02, klo 14-16, SN200 Diskreetit rakenteet VK1 klo 14-16
pe 07.02, klo 12-16, SN200

Tietorakenteet ja algoritmit II UT

Basic statistics in English (Tilastotieteen perusteet englanniksi) UT

Location-aware mobile applications development (Paikkatietoisten mobiilisovellusten kehitys) UT

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16

pe 07.02, klo 12-16, SN200

Yleinen kuulustelu

  • Design and Analysis of Algorithms (Algoritmien suunnittelu ja analysointi)
  • Learning Analytics (Oppimisanalytiikka)
  • Tietorakenteet ja algoritmit II
  • Tilastotieteen johdantokurssi
kuten yllä, as above
ke 26.02, klo 8-11, B2002 Ohjelmointi III (amk) KK, ryhmä 1  
ke 26.02, klo 11-14, B2002 Ohjelmointi III KK, ryhmä 2  
to 27.02, klo 15-18 ICT-liiketoiminta ja yrittäjyys (amk) UT2  
pe 28.02, klo 8-11, B2002 Tiedonhallinta ja SQL (amk) KK, ryhmä 1  
pe 28.02, klo11-14, B2002 Tiedonhallinta ja SQL (amk) KK, ryhmä 2  

Maaliskuu / March   2020

 
Aika ja paikka
Time and place
Kuulustelu / Exam Valvojat / Examiners

pe 13.03, klo 12-16, CA101

klo 12-14

Software Engineering (Ohjelmistotuotanto) KK

Diskreetit rakenteet KK

Diskreetit rakenteet VK2 klo 12-14

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16

pe 20.03, klo 12-16, CA101

Laskennan perusmallit KKK

Parallel Computing (Rinnakkaislaskenta) KK

Probabilistic inference for data Science 2 (Data-analyysin todennäköisyyspäättely 2) KK

klo 12-14

klo 14-16

pe 27.03, klo12-16, CA101

Tilastotieteen peruskurssi KK

Graph Mining (Verkkojen louhinta) KK

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16

Huhtikuu / April   2020

 
Aika ja paikka
Time and place
Kuulustelu / Exam Valvojat / Examiners
pe 03.04, klo 12-16, CA101

Diskreetit rakenteet UT

Parallel Computing (Rinnakkaislaskenta) UT

Software Engineering (Ohjelmistotuotanto) UT

Probabilistic inference for data Science 2 (Data-analyysin todennäköisyyspäättely 2) Ut

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16

pe 03.04, klo 12-16, CA101

Yleinen kuulustelu

  • Algorithmic Data Analysis (Algoritminen data-analyysi)
  • Tietokonejärjestelmät
  • Location-aware mobile applications development (Paikkatietoisten mobiilisovellusten kehitys)
  • Basic statistics in English (Tilastotieteen perusteet englanniksi)

kuten yllä, as above

 

 

ma 06.04, klo 15-18

Ohjelmointi III (amk) UT1

Tiedonhallinta ja SQL (amk) UT1

 
pe 17.04, klo 12-16, CA101

Tilastotieteen peruskurssi UT

Laskennan perusmallit UT

Graph Mining (Verkkojen louhinta) UT

klo 12-14

klo 12-14

kl0 14-16

pe 17.04, klo 12-16, CA101

Yleinen kuulustelu

  • Tietorakenteet ja algoritmit II
  • Deep Learning (Syväoppiminen)
  • Probabilistic inference for data Science 1 (Data-analyysin todennäköisyyspäättely 1)

kuten yllä, as above

 

 

Toukokuu / May 2020

 
Aika ja paikka
Time and place
Kuulustelu / Exam Valvojat / Examiners
pe 08.05, klo 12-16, CA101

Hajautetut ja samanaikaiset järjestelmät KK

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16

ke 13.05, klo 12-14, CA105 Statistical Experimental Design  (Tilastollinen koesuunnittelu) NK klo 12-14
pe 15.05, klo 12-16, CA101

Analysis of grouped data (Ryhmittyneiden aineistojen analyysi) KK

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16

ke 20.05, klo 12-16, CA101

Pattern Recognition (Hahmontunnistus) KK

Johdatus algoritmiseen data-analyysiin KK

Lyhyt johdatus algoritmiseen data-analyysiin KK

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16

ma 24.05, klo 15-18 Tiedonhallinta ja SQL (amk) UT2  
pe 29.05, klo 15-18 Ohjelmointi III (amk) UT2  
     

Kesäkuu / June   2020

 
Aika ja paikka
Time and place
Kuulustelu / Exam Valvojat / Examiners
to 11.06, 12-14, CA105 Statistical Experimental Design  (Tilastollinen koesuunnittelu) UT, NK klo 12-14
pe 12.06, 12-16, CA101

Hajautetut ja samanaikaiset järjestelmät UTT

Analysis of grouped data (Ryhmittyneiden aineistojen analyysi) UT

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16

pe 12.06, 12-16, CA101

Yleinen kuulustelu

  • Diskreetit rakenteet
  • Tilastotieteen peruskurssi
  • Graph Mining (Verkkojen louhinta)
kuten yllä, as above
ti 16.06, klo 12-16, CA101

Johdatus algoritmiseen data-analyysiin UT

Lyhyt johdatus algoritmiseen data-analyysiin UT

Pattern Recognition (Hahmontunnistus) UT

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16

ti 16.06, klo 12-16, CA101

Yleinen kuulustelu

  • Laskennan perusmallit
  • Software Engineering (Ohjelmistotuotanto)
  • Parallel Computing (Rinnakkaislaskenta)
  • Probabilistic inference for data Science 2 (Data-analyysin todennäköisyyspäättely 2)
kuten yllä, as above
     

Elokuu / August   2020

 
Aika ja paikka
Time and place
Kuulustelu / Exam Valvojat / Examiners
to 20.08, klo 12-16, SN100

Yleinen kuulustelu

  • Lähtokohtaisesti kaikki lukuvuonna 2019-2020 olleet, tenttimällä suoritettavissa olevat, opintojaksot

klo 12-14

klo 12-14

klo 14-16