3.10. Akuutti myelooinen leukemia

Tupakoinnin ja akuutin myelooisen leukemian välisen syy-yhteyden toteamiseen on riittävästi näyttöä. Tupakansavu sisältää useita leukemiaa aiheuttavia aineita. Bentseeni aiheuttaa luuydinvaurioita ja on vahvin tunnettu leukemiaa aiheuttava aine. Tupakansavussa on lisäksi Polonium-210- ja lyijy-210 -yhdisteitä, jotka myös pääsevät luuytimeen.

Akuutin myelooisen leukemian riski on annosvasteinen koskien päivittäin poltettujen savukkeiden määrää ja tupakointivuosia. Kohonnut riski on erityisesti yhteydessä tupakoinnin aiheuttamiin elimistöön kertyviin vaikutuksiin, eikä niinkään nykyiseen tupakointiin.

Elämänsä aikana tupakoineiden riskisuhde sairastua akuuttiin myelooiseen leukemiaan on 1.3 - 1.5 verrattuna tupakoimattomiin. Niillä, jotka polttavat yli askin päivässä, riski on kaksinkertainen.