Takaisin

4.-5.1.2018 Matematiikan Päivät, Joensuu

Yhdistetty EMS-SMY-ESMTB matemaattinen viikonloppu

Itä-Suomen yliopiston (UEF) Fysiikan ja matematiikan laitos järjestää Matematiikan Päivät 4.–5.1.2018. Päivät ovat Suomen Matemaattisen Yhdistyksen (SMY) joka toinen vuosi järjestämä Suomen matematiikan tutkimuksen ja opetuksen katselmus. Tällä kertaa se järjestetään yhdistettynä matemaattisena viikonloppuna Euroopan Matemaattisen Yhdistyksen (EMS) ja Euroopan Matemaattisen ja Teoreettisen Biologian Yhdistyksen (ESMTB) kanssa ja se toimii myös EMS:n Matemaattisen Biologian Vuoden 2018 aloitustapahtumana.

KUTSUTUT PUHUJAT:

Odo Diekmann (Universiteit Utrecht, Hollanti)

Anne-Maria Ernvall-Hytönen (Åbo Akademi, Suomi)

Pauliina Ilmonen (Aalto University, Suomi)

Jarkko Kari (University of Turku, Suomi)

Benoît Perthame (Sorbonne Universités, Ranska)

Brett Wick (Washington University - St. Louis, USA)

 

Tapahtuman nettisivut: http://www.uef.fi/web/matematiikanpaivat2018

Lisätietoja: prof. Risto Korhonen, risto.korhonen(at)uef.fi